sobota 8. dubna 2017

Základem komutace je batoh! Aneb letmý pohled na "I am run box"

Trvale udržitelný a rovnovážný stav (zásob, energie.. ale třeba i oblečení) je snem nejen všech plánovačů a logistiků, ale i komutačních běžců. Prostě cílem je,  aby se mi ani běžecké hadry, ani pracovní oblečení na žádné straně nehromadilo a nikde nechybělo.. Aby čelovky byly na všech místech, odkud se dá vyběhnout..:). Že se to vždy podaří, je mýtus asi na úrovni představy trvalého míru na Blízkém východě.. Prostě skoro vždycky se něco maličko zvrtne...

Plánoval jsem dvojsměrku, ale nemůžu běžet domů.. zahraniční návštěva, pozdní večeře.. nebo obráceně.. počítám s ranním během, ale před vyběhnutím se dozvídám, že se posunul začátek jednání a doběhnutí na čas by nestihl ani Radek Brunner:).. Kdo má výhodu volnější pracovní doby (a zdánlivě lehčí komutaci)  tak to musí na druhé straně vykoupit neskutečnou flexibilitou:).

Vzpomínám si, když jsem ještě běhal podle "trenýrkového" plánu.. Intervaly, tempa.. dlouhé.. jenže, jak se mi měnily a posunovaly povinnosti, tak jsem vlastně nevěděl, co je za den.. V pondělí jsem běhal středu, v úterý pondělí a středa? Ta patřila pátku! :).. Žádné takové kotvy, jako.... Jestliže je úterý.. musíme být v Belgii..:)
Byl to organizovaný chaos. Náhodné posunutí, které se dříve používalo jako skvělý klíč k šifrování textu u mě sloužilo k naprostému zmatení:).
I teď po letech .. v těch náhodných impulsech a zmatcích, se vše kolem mého pobíhání flexibilně mění. Když odpovídám svým blízkým, tak se často cítím se jak Sibyla.. "No dneska možná poběžím do práce.. nebo taky ne"..."Je možný, že poběžím i z práce, nebo taky ne..":). Moje odpovědi a předpovědi jsou na kvalitativně stejné úrovni jako u českých meteorologů.. "V noci tma".. a pokud nebude pršet, nezmoknem..:)

Ve chvílích nejistoty, je základem štěstí a rovnováhy (nejen na straně materiálu a oblečení) u komutačního běžce batoh. Batoh mi přináší pocit jistoty. určité kotvy -- nesu si s sebou oblečení, práci z domova (domů), třeba i něco k jídlu.. dobrou náladu.. a kdoví co ještě:).

Před lety jsem si pořídil "Bouřliváka" [tady se zrodilo jeho jméno] .. Je to obyčejný Salomon XA 20 l bágl, ovšem pro komutační běhání naprosto skvělý.. Dokážu do něj složit skoro cokoliv.. je lehký, má až 20 l kapacitu.. ale přeci jen.. kalhoty (džíny) zkušeně stočím do ruliček, stejně jako trička a (případně i zimní) bundu nebo mikinu.. Moje papíry, desky, materiály.. se tam krásně vejdou, ale oblek přeci jen.. přeci jen po běhu nevypadá úplně nejlépe.

Všimněte si širokých popruhů, které se nezužují.
Může to i být nepříjemné a dřít.
Přeci jen léty intenzivního používání, chátrá.. Vloni před koncem roku jsem se nadchl na kickstarter.com a podpořil projekt na komutační batoh (I am run box). Video je velmi sugestivní. Můžete s ním dělat salta, parkourový běh.. ale vaše oblečení a laptop je v naprostém bezpečí..
V mezičase jsem -- z hlediska prostého uživatele [tedy nedělal jsem žádná salta:)] -- zkoušel a testoval nový batoh.

Pár drobných postřehů.. Obecně platí -- Nic není tak žhavé (skvělé/ani špatné), jak to na začátku vypadá..

1) Nejdřív jsem si myslel, že největší nevýhodou bude, že jsem si vzal tehdy jedinou (malou) verzi batohu, když teď existuje už celá řada verzí včetně verze "extended", která je největší a má různé nástavce..Není to zase tak limitující.. ale dovnitř rozhodně nenarvete zimní bundu. Kalhoty, košili, sako, pár papírů.. Případně tenký laptop (mám Toshiba Portege, tenký, lehký, ale běhám s ním minimálně)

Porovnání zezadu s Bouřlivákem.
Obyčejný vzhled (a komfort nastavení) proti eleganci a určitému diskomfortu
2) Proti normálnímu batohu je potřeba si opravdu pohrát s nastavením a utáhnout/povolit popruhy  tak, aby vás to co nejmíň dřelo. Široké popruhy na ramenou mají tendenci dřít. I když já v délce mojí komutace (do 1,5 hod.) to snesu i tak. Rovný okraj a tvar báglu mě zase nutí (správně) ke vzpřímenému postoji při běhu, ale při dostatečně neutaženém batohu (je potřeba celkem hodně)  mě to mlátilo/odíralo tam, kde končil dolní okraj batohu, v oblasti ledvin. Je potřeba opravdu doladit/utáhnout správně popruhy jinak je to doslova "opruz"..:)

3) Nicméně můj "Bouřlivák" doplněny pevným pouzdrem na laptop, či papíry (á cca 30 Kč).. paradoxně poskytuje větší komfort a flexibilitu. Při utažení (existující) gumovou přezkou/šňůrkou nemá konkurenci. Pravda, je potřeba v dešti balit věci do igelitu, ale to je drobnost..

To byly moje pocity po prvních pár komutacích. Pro lepší hodnocení jsem běhal jsem s novým batohem a s Bouřlivákem na střídačku pár dní...

Můj osobní dojem po několika komutacích se zase tolik nezměnil... Pozor na nějakou recenzi si netroufám, je to jen nesouvislý soubor osobních pocitů..

Celkově: Batoh "I run box" vypadá fakt skvěle a je cool. Ale pokud nepotřebujete v něm utěsnit citlivý laptop (nebo oblek/smoking), tak bych do toho asi sám o sobě nešel. Potřeba opravdu dobře ladit na zádech, jinak tuhle tluče do zad a tam dře..:)..Standardní bágl (řekněme můj Salomon 17-20l) s dobře zvolenými doplňky (pevná pouzdra, igelitové zip pytlíky, pružné gumové šňůrky s brzdičkami...) se dá ve finále vyladit podle mě výrazně lépe.. I když nebude třeba na první pohled vypadat tak extra, vejde se do něj všechno a buď se naučíte skládat/motat oblečení.. nebo vám to bude jedno.. nebo si koupíte pevné pouzdro na oblečení-laptop a vložíte ho do batohu.. Tak jako tak, není to nic, co bych cítil, že bych musel mít [i když to mám:)], stejně většinou běhám s Bouřlivákem .:).

 

Koupil jsem v papírnictví z pevné umělé hmoty pouzdro na papíry, které celkem často mám v batohu (Bouřlivák).. Schválně jsem ho vložil do i-run-box. To pouzdro je dokonce o něco větší než vnitřek I-am-run-box..:).. a na hloubku přesně odpovídá půlce toho batohu.. Už jsem měl v něm i složenou košili a kalhoty:), takže takový zlepšovací návrh na úrovni užitku nového batohu aplikovaný do starého:)..Záložní oblek, košile, kravaty.. mám v práci, takže výhoda složených kalhot-saka se mi trochu stírá..

Nechci to hanět, ani nikoho odrazovat od nákupu, koupil jsem za své peníze a proto se necítím nijak povinován psát (politicky) korektně -- nový batoh I-am-run-box se mi opravdu líbí.. Nicméně na zádech není zase nic moc:), a můj bouřlivák (Salamon XA 20l) mi dělá naprosto skvělou službu.. Pokud vezmu v potaz další doplňky za pár korun.. Tak jsem si znova uvědomil, že mám už x-let skvělý komutační batoh, který je velmi flexibilní.

Ovšem pozor! Já [díky své brzké podpoře na kickstarter.com] mám velmi "starou" verzi batohu. I-am-run-box ,, :). Vše se vyvíjí, kdo chvíli stál již stojí opodál:)... Teď už dělají celou řadu velikostí/variant, možností, takže produkt bude určitě o zase kus lepší..Podle mě i popruhy na nových verzích vypadají trochu jinak .. viz: https://iamrunbox.com/en/3-products

Myslím, že je čas, aby se recenze nových verzi ujal někdo povolaný..:)

Při tom všem zkoušení a porovnávání těch dvou batohů mě samotného překvapil můj rozměr "staromilství".. Věřte nebo ne -- Můj potrhaný Bouřlivák byl ve víc jak 95% případů prostě lepší..:) OMG! Mluvím jak reklama na kofolu.. "Když ji miluješ.. není co řešit!":)

12:)
Všemu zdar! Ultra zvlášť!

PS. O svém běhání zase někdy příště... Mám sice  i řadu velmi veselých zážitků o kterých bych normálně psal -- vrátné, sovětští turisté na náplavce a moje vysvětlování plavby lodí v ruštině, atd.:), ale ten (často velmi osobní) rozměr bojů dominuje všemu..

8 komentářů:

 1. Když jsem si prohlédl odkaz, říkal jsem si, že to bude spíš designová záležitost a ono jo. :-) Ono skákat s notebookem je stejně blbost. Pokud není služební. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :)... Urcite designove vypada moc hezky. Abych byl fer, myslim, ze od 0-te serie, kterou vlastnim, uz vyrobci udelali urcite velky kus cesty dopredu. I kdyz po pravde priznavam, ze Bourlivak je pro me lepsi (vetsi flexibilita v prostoru), budu se snazit cas od casu do prace vzit i "Krabicku":).
   Ja bych s notasem nemohl skakat, ani kdyby byl sluzebni.. Neumim to! Tak at nam to beha s nasim "domeckem" na zadech..
   12:)

   Vymazat
 2. Zvyk je železna košile.
  a kdyz vemu cenu a cetnost pouziti treba pro oblek tak u me by urcite vyplatilo si ty veci nechat poslat samosatatne taxikem :))) ale tak u to byva :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. presne tak. Ale snazil jsem se odfiltrovat efekt "zvyku".. a co vic ponoukat se k castejsimu pouzivani "Krabicky":).. Ale i tak, mi vychazelo, s vyjimkou par pripadu, ze proste Bourlivak slouzil lip. Hlavne ta flexibilita v prostoru.
   Jinak Tvoje ekonomicka uvaha prokazuje, ze jsi lepsi (narodo)hospodar nez vsichni ministri v ceske vlade..
   Tak at nam to beha! 12:)

   Vymazat
 3. Batoh super a myšlenka to není vůbec špatná, musím ale počkat až vymyslí kam s botami. Ať se daří
  MM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. no oni maji i nastavec (nastavce) na boty, pripadne ruzne extended verze.. ale tu nemam, nebot v dobe, kdy jsem podporoval projekt neexistovala:)..
   No tesim se na spolecny vecerni (pivni) beh.. Rekl bych, ze vezmu s sebou, ale neslibuju:).
   MSF! 12:)

   Vymazat
 4. To je ale skvělá recenze, měl bys je dělat mnohem častěji! Se zatajeným dechem jsem si četl, co všechno do něj nacpeš. Ještě že není úplně vhodný na oblek, to bych Ti nevěřil a musel bys demonstrovat, v jakém stavu s ním do práce doběhneš :-) Mimochodem, předpokládám, že vše ten den použitelné máš v batohu v igelitu? Drž se! P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. LOL.. Nicmene jsem mel nekolik mailovych dotazu na ten bagl.. tak jsem se pri tech zmatcich snazil zachytit alespon svoje prvni (subjektivni) dojmy.
   Jak rikal ll -- zvyk je zelezna kosile:) -- me porad muj Bourlivak prijde lepsi.. Potrebuje sice ruzna pouzdra, igelity, atd.. ale zase je flexibilni a vzdy pohodlny..:)
   Ale jasne, ze Krabicku:) budu pouzivat.. o tom zadna..
   [Cimrman byl znamy skudlil:)]
   Zase nekdy na nocnim behu.. na videnou! 12:)

   Vymazat

Zase jsem musel zapnout kontrolu spamu.. Omluva:)...