středa 15. června 2016

Hádala se duše s tělem, aneb učím se na DXT 103...:)

Plán by jasný. Vyrazit společně do Dolomit s nejmenovanou osobou:), uběhnout si zdejší nejdelší trať, která se otevírala v prvním ročníku a na zpáteční cestě se ještě zastavit v Niedernsillu na detašované základně českých skyrunnerů a kamarádů z iThinkBeer.

Jenže po celou dobu cesty střídavě prší nebo šíleně leje:). Navigace, u nás důvěrně známá jako Teta Garmína, nás k tomu ještě táhne těmi největšími serpentýnami, ale nakonec těsně před půlnoci, o den dříve, jsme na místě. Norské předpovědi počasí děsí prudkými dešťovými přeháňkami během sobotní části závodu. Pořád věřím, že v pátek během dne vše oschne a po dolomitském vápenci se bude dát rozumně běhat. Jak se ukáže později, moje oblíbené Saucony jsou skvělé boty akorát tak do Prokopáku:), mají tvrdou podrážku s úzkým vzorkem, který se na blátě rychle zanáší a na vápenci jsem se neskutečně smekal...


To jsem ale v pátek ještě nevěděl. Po očku jsem sledoval jak zatím organizátoři ve Val di Zoldo krásně překreslují mapky; už je všem jasné, že minimálně jeden úsek se běží jinak, nicméně nikdo mi není schopen říci, jaké (a kde) na něm budou občerstvovací stanice... Takže zase běh s překvapením.:)



Par hodin rozdíl, při pohledu z okna:)

-- malá odbočka --
Ne že bych byl nějaký šťoura, chápu, že Francouz umí jen francouzsky, Ital povětšinou jen italsky:), ale nechápu, proč na každou stanici nedají jednoduše vytištěnou A4 (zalaminovanou, aby ji déšť neponičil), se jménem stanice, kilometrem, nad.výškou, obrázkem profilu, případně informací o metrech nahoru a dolů do další stanice, pokud je na další stanici jen voda, tak i tahle informace je skvělá.. Je to jednoduché, dá se připravit dopředu a ušetří to tisíce zbytečných otázek a ještě větší přehršel zmatených a nesprávných odpovědi:)..
[Bylo by skvěle, kdyby to postupně někdo dokázal mile a hezky říci všem organizátorům, aby se nikdo neurazil -- protože ty závody jsou fajn a oni dělají neskutečně moc práce -- ale pokud by přidali takovou maličkost, úroveň závodu, celkový dojem a pocity a hlavně i šance na úspěšně dokončení řady závodníků se neskutečně zvýší :).]
-- konec poznámky --

V pátek skutečně přestává pršet, vypadá to, že cesty budou mít snad i šanci do večerního startu trochu uschnout. Přehodnocuji strategii -- jsem rozhodnutý nejít úplně až na konec startovního pole, ale aspoň pár míst od konce. Vzpomínka na TGC, na jejich kozí stezky a jak bylo dobře se rychlým během po silnici probojovat někam doprostřed startovního pole. Že bych to zkusil i tady?

Technický briefing v italštině zní sice nádherně a melodicky, ale informací mi to moc nepřineslo:), Naštěstí se brzo potom začíná odpočítávat a to já v italštině umím:).. a vyrazili jsme...
Nevyšlo mi to úplně podle plánu, protože po minutě zrychlení musím odběhnout ke kraji.. na okraj parku k plotu:).. Jsem sice rychlík, ale než jsem zpátky na trati, už jsou i poslední organizátoři přede mnou.. A tak je vidět, jak já spurtuji na hranici svých možností s batohem cca 4:20 na km a postupně dobíhám závodníky. Než přijde jednokolejka, tak jsem někde 70-100 míst od konce. Do kopců mi to většinou jde a tak postupně předbíhám další a další.. Bude se to hodit, cut-offs -- tedy limity na dokončení -- jsou pro pobíhače celkem přísné a nemají velkou rezervu na "coby-kdyby":).

Ale zatím jsem natěšený a postupně se raduji z překonávání sama sebe v nočních "horolezeckých" etudách, seběhy mi zatím jdou a tak i když nad ránem začíná sedat mlha (i na moje brýle), tak jsem sebou zatím ani pořádně neplácnul. Ale jak se správně říká .. všeho do času:). Začíná se mi to hezky smekat a na jednom z vrcholků se potkávám s Jerrym;). Čekám ve frontě na vodu, která pomalu odkapává úzkou trubičkou a Ital přede mnou už plní asi 9 láhev....:)... Proboha! Nech mě natočit jeden kalíšek a půjdu:)... Konečně je pryč, a já vybíhám. Po chvíli na kraji u cesty sedí Jerry a říká, že špatně šlápnul a že to balí, jen dojde na další stanici.. Nabízím bandáž, ale nakonec trochu zpomalíme aby to rozešel jdeme spolu. Ovšem Jerry je tvrďák, stejně jako kočka má asi devět životů:), ožívá, nohu rozběhá, postupně zrychlujeme a na první časovou kontrolu sbíháme asi s 1/2 hodinovou rezervou na limit. Než bych řekl Pilsner Urquell už má nohu zabandážovanou.. a společně vyrazíme.. asi po hodině, celkem správně Jerry zrychluje a nasazuje k trháku:). Italská dvojice mě zabrzdí a tak už dál jdu, respektive vrávorám:),  sám...

Cesty jsou mokré, s trochou blátíčka, mokré hlíny na ohlazeném vápenci.. Vzorek mých bot se nějak rychle zanesl a stabilita je na bodu nula, přesně řečeno -- pohybuju se jak koza na bruslích:). Nahoru to ještě jde, dá se to urvat silou a hůlkami, ale dolů jsem jak babka s chodítkem:)... Musím si pomáhat hůlkami, když na to zapomenu a zkusím popoběhnout, tak najednou sjedu pár metrů dolů.. Uff. Tentokrát mě chytla kosodřevina, podruhé mi klacek (naštěstí) propíchnul botu a tím ne zadržel:).

Myslím, že zrovna v té chvíli mě to přestalo bavit. Tedy -- přestalo mě bavit riskovat a štvalo mě, že se deru nahoru jako pako, honím čas a předbíhám lidi.. abych dolů šel, krok-sun-krok v tanečních variacích s krasobruslařskými prvky. Říkám si, tak teď už jsem absolutně mimo limity. Opatrně to sejdu dolů na stanici a tam to zapíchnu:). Duše ženy/bojovníka to nechce vzdát a snažím se zrychlit. Ve skalnaté sekci u vodopádu sjedu zase pár metrů dolů a moje nadšení zase ochladne:). Konečně jsem na stanici v náhradní trase, která má "velitelskou" kilometráž 35. Tak svoji strategii ještě přehodnocuji. Na rozhodujici cut-off  je to 17 km, převážně do kopce, to bych mohl dát:)... Seběh je nakonec veden po zpevněné cestě, kde získávám neskutečné:) "zrychlení" a i několik míst k dobru. Sbíhám na mezistanici, za které by to podle informací mělo být 8 km na klíčovou stanici v polovině (Staulanza). Vypadá to nadějně, ovšem po zhruba 3-4 km se objevuje další stanice (která by tam už neměla být) a z ní je to kupodivu opět 8 km na Staulanzu. Ještě se to dá stíhat, ale nějak ztrácím motivaci. Vidím před sebou víc a víc promoklou trať, další dlouhý úsek technického klesání a déšť. Tedy zatím jen tu a tam kápne, ale vím, že předpověď nelže.. Čeká nás silný slejvák a kopce dolů se v mém vybavení přemění v tobogan:). Jak se k tomu postavit?

V tu chvíli si vzpomenu na nás rozhovor s Jerrym, když se mě ptal, jestli bych s poraněným kotníkem, který se "rozešel", pokračoval dál... Slyším svoji odpověď. Pokud by to byl můj vrchol sezóny.. tak jo:), ale protože mám za pět týdnu Rondu, tak bych neriskoval..

A přesně v tomhle duchu jsem se rozhodl. přicházím velmi volným krokem na stanici asi 6 minut po (původním) limitu,.. nějak se implicitně dozvídám, že jsem ještě v pohodě (posléze limit posunuli asi o 1.5h), ale v prudkém dešti to skutečně končím..

Slovy básníka -- bylo to krásné a bylo toho dost:)...

Pořád jsem si psal, že se ultra se rodí .. při smekání a balancování na trati hned mi došla ta krása podobné fráze.. Vzpomněl jsem si na svoji státnici z marxismu-leninismu a hned mi naskočila ta správná [Leninova] věta.. "Doba byla těhotná revolucí":).. Tak tedy před odjezdem do Dolomit, doba byla těhotná zajímavými zážitky, ovšem ve světle své M-L přípravy jsem nezapomínal na poučení z krizového vývoje (ve straně a společnosti)..:). Tak tady je pro mě, abych nezapomněl.

Lekce číslo 1. 
Na nic se radši neptej, informace je potřeba brát s rezervou.. Je to můj závod!! Nespoléhej se na organizátory:).
Mapu oblasti, nebo aspoň závodu s sebou, aspoň v telefonu. Zejména u změny trasy je to fajn, člověk aspoň tuší, kde je (v horách) a kde by mohla být další stanice (v údolí nebo v průsmyku)..:). Organizátoři často neřeknou nic, případne informace jsou zavádějící.. Například u Staulanzy... "Na 9 km je jediná stanice s vodou.. Pak už jen 8 km do průsmyku":) .. Pochopitelně to nebylo celkem 17, ale cca 20 a stanice tam byly dvě:), což když bojujete o cut-off tak to drobet rozhodí..
Především v Evropě limity na průchod stanic nejsou tolik závažné a často se mění .. Myslím nahoru (pro nás příznivé).. Ale pozor! Většinou to nikdo cizincům neřekne. Věřím, že moje duše statistika se s tím už faktem smířila a do budoucna mě to nijak neovlivní:)

Lekce č. 2
Na stanicích se starat primárně o sebe, hlídat si svoje věci (!), vykašlat se na start z posledního místa.. Naopak být někde rozumně uprostřed a po běhatelných cestách to nešetřit. Předcházet vláčky na single track stojí zbytečně extra síly..
Co mě tentokrát dostalo, byl fakt, že mi málem jeden Ital čórnul hůlky!! Podle zvyku, podobně jako většina lidí, odkládám hůlky u vchodu a stojím postupně ve frontě.. Jak se snažím "vdechnout" polévku, tak vidím, že se jeden závodník z italského páru rozčiluje, že nemá hůlky! Po chvíli si spokojeně nese červené trailové Leki -- tedy spokojeně... rozčiloval se, že mu někdo z nich sebral "rukavice".. Blb! :)... nenapadne ho, že vzal někomu jinému hůlky.. Koukám pro jistotu po svých a jsou v tahu!! Vždyť od mi je bez ostychu vzal! Okamžitě jdu k němu, ukazuju mu svoje rukavice a říkám. Tohle jsou moje hůlky! Támhle byly! A ty si vzpomeň, kam jsi si odložil svoje.. To nejde vzít si první podobné, jako kus-za-kus:). Chvíli se se mnou chtěl přetahovat, v tom přichází jeho parťačka a nese mu "jeho" hůlky s rukavicemi. Nemusím mluvit plynně italsky, abych pochopil, že je nechal někde úplně jinde, ovšem.. koukal jako by se nic nestalo:), popadl jsem svoje a pádil pryč.
Do příště už budu mít označené hůlky svojí izolepou.

Lekce č. 3
Boty a klid:). Už si beru s sebou na příští závody jen v náročných podmínkách odzkoušené boty! A kašlu na limity. Prostě budu tam, dokud mě nestáhnou, postupně třeba od někoho zjistím pravý stav věcí a nebo se v mezičase dostanu do cíle:).

Prostě tak. Je to hezky závod. Pro mě náročný sám o sobě i za slunečného počasí, ovšem za mlhy a deště v druhé půli startovního pole se dostává na hranici, či až za hranici. Nebuď posera! Proto si říkám společně s Františkem Halasem.."Já se tam vrátím"!:)

Všemu zdar! Našemu rozumu, nadšení a ultra .. zvlášť!

12:)
PS. Jak jsem závodil o limity, tak jsem nestíhal fotit. Fotky si sem postupně dodám..

26 komentářů:

 1. Pěkný! Občas prostě platí, že kdo uteče vyhraje, (hrdinové plní hřbitovy) je to základní heslo úspěšné evoluce:-).
  Ha mokrý vápenec by stejně asi platily pouze crampons, nebo sebevražedná odvaha (mladická nerozvážnost už asi né)
  Pozdravuj v Niedernsillu, užij si volno.
  Hezké pobíhání, Radek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dik, ja uz davno doma a zarezavam zase v praci:)... Predstav si, ze jsem si crampons vezl s sebou:).. puvodne jsem myslel na snih..:).
   Bylo to fajn, samozrejme na jedne strane skoda, ze nemam zarez na pazbe, ale na druhe jsem rad, ze nic neni zranene, ani potlucene.. ten drobny sram na dusi:) vylecim pozdeji -- az se vratim odpytlit ten kopec!:)
   MSF! At nam to beha! 12:)

   Vymazat
 2. Honzo, dobrý, nemá smysl jít do rizika, když hory nechtějí, je rozumnější vycouvat. Je vidět, že jsi zkušený horský běžec... tedy, ehm... co ten start? neodskočit si předem a pak se utavit při dobíhání ostatních? Tak jsi zkušený nebo začátečník? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. DIK! :) no mas pravdu.. nebyly tam nikde zachodky a ja (hloupe) veril, ze "to" na me prijde, az budeme nekde ve vystupu ve volne prirode. Inu rozeny optimista!:)
   Zase jsem se tolik neutavil, ale bylo to pochopitelne zbytecne -- zase pouceni pro priste se hodi!
   MSF! At nam to beha! 12:)

   Vymazat
  2. Aneb Honza a jeho čurací přestávky. :-))) Vzhledem k Rondě to bylo opravdu rozumné, ale s nesmeky bys to všem natřel. A taky jsi měl koukám trochu orienťák. :)

   Vymazat
  3. Dik!:) Ty nesmeky by mi fakt pomohly:). priste je beru s sebou do baglu. tech 20-30dkg navic uz unesu:).
   MSF! 12:)

   Vymazat
 3. Risk a obzvláště v horách má své hranice. Jó mokrý vápenec a bahýnko je vražedná kombinace pro většinu trailových bot. Ale udělal sis výlet, načerpal jsi zkušenosti a to je na tom to pěkné :-) Držím pěsti na Rondu! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diky Petre, bude to potreba... ale tesim se.. a to je hodne dulezite, protoze to bude dlouhe a narocne...:)
   At se dari! At nam to beha! 12:)

   Vymazat
 4. Je z toho cítit pro tebe nezvyklý rozčarování, který je samozřejmě naprosto na místě. Myslím, že to s těmi zalaminovanými informacemi by měl organizátorům někdo prostě říct - ať už mile, či nemile, protože když organizuju něco mezinárodního, za co lidi platí, měla bych poskytovat adekvátní "servis" - a tohle je naprostý minimum. Nestálo by za to jim poslat mail? Třeba by to prošlo k někomu gramotnýmu... Muselo to být hrozně o hubu a je dobře, žes ego ubil hůlkama (a žes neubil zlodějskýho Taliána, byť by si to zasloužil), za měsíc a půl to rozjedeš ve velkým!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. Ses sice moc mila, ale .. ta narocnost patri k tomu zavodu:).. U me to bylo velmi rozumove vedene rozhodnuti. Nechtel jsem se zranit. Navic asi kdybych mel lepsi boty, bylo by to urcite asi lepsi:), respektive asi pro me porad hodne narocne ale dosazitelnejsi (bez zbytecneho extra riskovani) .. i kdyz kdo vi, ten zbytek trati po velkem desti jsem nevidel a nedokazu proto odhadnout svoje sance:). Takze priste!:)
   S tim psanim organizatorum.. No.. Vis asi bych jim napsal, kdybych to dokoncil:). Takhle to vnimam castecne jako svoji opatrnou "vymluvu":).. Takze priste, jestli dobehnu a nebudou to mit.. Tak jim okamzite napisu!:)
   MSF! nasemu usili.. Zdar! 12:)

   Vymazat
 5. Za mne palec nahoru. Hele ne nadarmo jsou v tenisu dvě podání, ne na darmo se zkoušky na VŠ dělají nejlépe napodruhé, ne nadarmo generálové používají strategii průzkum bojem. To všechno vymysleli optimisté, kteří ví, že podruhé to bude lepší.
  Jen tak dál, ať se daří
  Mm

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Tome ty ses basnik!:)
   Hlavne jsem rad, ze jsi to rekl mile, ale spravne a bez caviku.. "Priste lip!":).
   Udelam, co pujde a co pobezi:).
   MSF! 12:)

   Vymazat
  2. no muj oblibený westernový hrdina také říkal "vždycky střílim dvakrát" :))

   Vymazat
  3. LOL.. Zase spravna prupovidka ruskych pohadek je, ze pravy bohatyr "rube" jen jednou a zabiji na prvni ranu:).
   Dik, tak jako tak.. mam aspon o cem premyslet a na co se pripravovat.
   MSF! Horam a ultra ve streckem podani:).. zdar! 12:)

   Vymazat
 6. Vediet, kedy to treba zabalit, je strasne dolezite. A ty mas ine ciele (Rondu), tak si to spravne odpiskal vcas, nema zmysel riskovat zranenie. Ale kym si isiel, si isiel pekne! S tymi organizatormi mas velku pravdu - to najmenej, co moze bezec dostat od nich, je presne cislo. Zazil som to minuly vikend a pekne ma to vytacalo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mam nove boty.. A silene pocity:).. Uvedomuju si, ze kdybych je mel na noze.. Tak by ta sance byla o rad vyssi.. Inu chybami se clovek sice uci, ale obcas by to "skolne" mohlo byt levnejsi:).. [Cimz nemyslim primo penize:)]
   MSF! At se dari a at nam to beha! 12:)

   Vymazat
 7. Buď rád za technický briefing v italštině :-) Leckde nedělají ani to ... vypadá to, že letos opravdu nemáme úplně šťastnou ruku na zodpovědné organizátory. Musela to být pěkná pakárna jak to klouzalo :-) Držím palce na Rondu II !! tb

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dik, mentalni a moralni podpora na Rondu se bude hodit. Jeste ted si vybavuji, jak to bylo narocny a uz je to skoro rok!:)
   Zase -- k tem zavodum.. Prokoucoval jsem boty.. i kdyz by se to asi klouzalo ve vsech, ale moje vzorek mych Saucony Xodus se beznadejne zanesl jemnym blatem:).. Pochopitelne zakladni (tisnene) informace na stanicich alespon ve zmenene trase by byly velkym prinosem. Aspon ja bych se mohl lepe moralne pripravit, rozvrhnout sily, vodu i treba jidlo:).
   Ale zase dobra lekce a i to se pocita! Nakonec nemuzu rici nic jineho, nez, ze to bylo to hezke, malicko extremni:)..
   MSF! nasim zavodum a silenostem.. ZDAR! 12:)

   Vymazat
  2. evidentně si tomu svemu tygrovi parádně zastrihnul drápky :)

   Vymazat
  3. :).. Tygr, ktery drime v nas, starsich muzich, musi byt hyckan a zaroven drazden vhodnym bicem:).
   Muzes to videt tak, ze mi to malicko zatrhlo drapky... Ale ja se vetsinou velmi rychle oklepu.. A uz premyslim, co bych jeste mel do Rondy delat, jak zocelit telo a ducha..:)
   Vsemu zdar! Nasemu usili, tygrum a ultra zvlast! 12:)

   Vymazat
 8. Poučení, která sis odnesl, se Ti budou brzy hodit. Tak ne abys je zapomněl :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mas pravdu:)..Verim, ze udelena lekce a jeji "skolne":) zamezi jakemukoliv zapominani..:)
   Dekuji za podporu! Ronde zdar! At nam to beha! 12:)

   Vymazat
 9. To je vidět jak ta evropská integrace je takový mýtus. V Itálii prostě italsky, ve Francii po jejich, španélé jakbysmet, k ultraběhání zřejmě bude patřit i výuka základních frází :-) Já tedy gratuluji k moudrému rozhodnutí z této záležitosti vystoupit se zdravou kůží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) .. Uz si davam dohromady takovy maly slovnicek:). Vzpominam na krasnou povidku od S.Leacoka, ktery "uzitecne" fraze z konverzacni prirucky (od ztratily se mi kufry, az po -- kde je muj manzel a kdy zacina pohreb meho manzela) spojoval do pribehu..:)
   Doufam, ze jsem navzdory vsemu v Dolomitech hezky potrenoval, poucil se dostatecne a na Ronde si vse uziju po svem a nejlepe!
   Vsemu zdar! Indii a Andorre zvlast! 12:)

   Vymazat
 10. Ahoj Honzo, zas tak velkej tvrďák nejsem. Zabalil jsem to na 64 km a bylo to moje první DNF v životě. Nebylo to ani kvůli kotníku, který ani nevím, jak je to možné, držel dobře a nezpůsoboval žádné problémy. Byla to hlava a moje ufňukané Já, které nenašlo další motivaci pokračovat v dešti dál.
  Chtěl jsem ti poděkovat za milou společnost, protože si kvůli mě zpomalil a zůstal chvíli se mnou. DÍKY!
  Na DXT se určitě vrátím a dám si to znova. Je to tam moc hezké. Na nohou jsem měl SCOTT KINABALU SUPERTRAC a drží fakt dobře. Lidé kolem mě klouzali a já byl docela v pohodě.
  Těším se na Androrru, dívám se na tvoje mezičasy a myslím, že se budeme vídat :-) Tak nashle na Rondě! Jarda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) tak to rad slysim, ze kotník drzi.. Na Rondu se taky moc tesim.. Ted mam krátké rodinné:) soustředění:).. V Toskánsku.. Už jsem se i spálil:) a popobehl ve zdejší výhni.. Dělám pro přípravu, co jej možné..
   No na Rondě bych tě viděl výrazněji přede mnou.. I když moje tajné přání je nejen dobehnout, ale se i zlepšit!!
   Všemu zdar a v Ordinu u piva se snad sejdeme!
   12:)

   Vymazat

Zase jsem musel zapnout kontrolu spamu.. Omluva:)...