neděle 20. května 2018

Průzkum bojem, aneb Prominentní vrcholy Lužických hor:)

Taky bych svůj příspěvek mohl nazvat Hail Mary (česky Zdrávas Marie), což k - v Čechách už méně - známé modlitbě má ještě jeden hlavní význam.. dovolím si citovat wiki: " a long, typically unsuccessful pass made in an attempt to score late in the game."... Což bych v kontextu svých současných dní mohl volně aktualizovat jako "zoufalý pokus něčeho dosáhnout s malou pravděpodobností na úspěch".:)...

Už před časem jsme se s Martinem a Pavlem (Veverkou Pražským a Sudetským) bavili o jedné krásné akci "Prominentní vrcholy Lužických hor" -- pravidla jsou velmi jednoduchá, během 24 hodin obejít 18 prominentních vrcholů Lužických hor, v libovolném pořadí, kdykoliv (tedy v libovolném čase), jen start a cíl musí být na stejném místě a pokus musí být nahlášen dopředu.. Ta volnost, odlehlost končin (skoro vůbec to tam neznám), punkový charakter akce.. a vlastně i možnost poprat se sám se sebou, s pohodlím a jeho lákadly.. Prostě je to sama o sobě zajímavá výzva, umocněná tím, že trať není daná, nikde není žádná občerstvovací stanice, ani na vás nečekají zástupy dobrovolníků a pořadatelů, aby vás povzbudili -- tady je potřeba férově přiznat, že ve finále jsem to měl s neskutečným komfortem a závěrečným bonusem -- akce má ode mě 12 bodů z 10:) [zakladatel-pořadatel Martin mi dělal společnost z Popovy skály, přes Sokol k hospodě v Mařenicích]... Ale postupně:)..

S bratranci Veverkovými jsme se o tom bavili už delší dobu, neznalost končin a možné navigační nástrahy nás vedly k pokoře, nakonec Martin navrhoval, že bychom se mohli na místo činu vypravit v půlce května, proběhnout tak 40-50 navigačně nejhorších km a připravit se na regulérní pokus někdy v létě nebo na podzim.. Pohledem do kalendáře je mi jasné, že navzdory volnosti, kterou akce poskytuje se jí můžu s jistotou zúčasnit jedině teď v květnu. Proto navrhuji oblíbený postup - průzkum bojem:).. Tedy, že z průzkumového běhu uděláme regulérní pokus:). Nakonec se to vzhledem k pracovním a rodinným omezením vyvinulo tak, že vyběhneme v pátek na noc.. Poběží se mnou Pavel (jako podpora), který se nad ránem odpojí v Chřibské, já se pokusím sám dokončit, posbírat cenné poznatky pro kamarády, v sobotu večer dojet domů a v neděli se tvářit jakoby nic:)...


Samozřejmě, existují záznamy, GPX trasy lidí, co to běželi a zdolali před námi... Ale v jistém smyslu mi přišlo škoda se ochudit o ten rozměr poznání a překvapení -- když si člověk myslí, že zrovna tudy to půjde a ono ne.. a nebo naopak:).. Takže jsem v duchu zavrhl variantu vzít existující a nejrychlejší tzv. "pražskou" variantu a připravit se, jako bychom byli první:).  V principu jsme se jen podívali na standardní pořadí vrcholů a zbytek podlehl trasovaní Martina a Pavla. Já zasahoval v téhle fázi minimálně, jen s drobnými modifikacemi: v noci pokud možno jednoduché cesty, raději o něco delší... optimálně těžší začátek a lehký konec, aby se v případě problémů s limitem člověk mohl na lehčích cestách "zmáčknout":)...

Nakonec máme připraveno, v mobilu stažené off-line verze mapy.cz, když ve čtvrtek (den před akcí) udělaly mapy.cz zásadní "update" (já bych řekl zničující down grade). Od teď už na celou trasu musí být jen jeden způsob dopravy.. a tak se nám trasa s vyznačenými body změnila v geografické hejno spermií..:)

S Pavlem se shodujeme na tom, že je to dobrá varianta. Představa, že se nám tohle stane těsně před vyběhnutím, nebo během akce.. to by byl opravdu zásah do černého.. A tak Pavel rychle opravuje, výsledkem "záchrany" je ne úplně optimální trasa dlouhá 112.5 km, která ovšem nemá v sobě zahrnuté trasování cest k vrcholu, pokud nejsou na turistické značce:).  Ale co.. bojovat je třeba.


V pátek jsme domluveni, že vyrazím z Prahy tak, abych byl v Liberci kolem 5 hodiny.. ale moje neznalost zacpanosti Prahy v odpolední (navíc páteční) špičce vede k tomu, že jsem o víc jak o hodinu později v Liberci.. Beru to pozitivně... aspoň Pavel nebude muset v Chřibské dlouho čekat na vlak.. nebo se nutit se mnou běžet dál, než plánoval...:). Ve Svoru zaparkujeme u pošty a já si v duchu přeji, aby místní neměli nějakou silnější averzi k Pražákům a já po návratu nemusel třeba dopumpovat kola, nebo neměl odtažené auto:). Ale kdepak .. místní jsou přátelští(!).

V magický prvočíselný čas 19:11 (nebo to bylo 19:13? -- blbla nám navigace) vybíháme.. Během stoupání dávám vědět Martinovi B., pořadateli, že jsme na trase. Přeje mi štěstí a domlouváme se na další den. Prvním naším vrcholem je Klíč. Necelé 3 km od našeho startu,  Tady se ukazuje neskutečný rozměr ultra.. Během chvíle zapomínám na všechno, co jsem nechal za sebou v Praze.. Ať už to jsou nezaplacené účty:), můj šílený spánkový deficit, moje pochyby i vlastně moje únava.. a jdeme do toho. Pro mě je a zůstává Klíč doslova klíčem k srdci téhle trasy a jsem moc rád, že jsme ji zvolil právě tak. Nádherné pohledy na kamenité stráně, západ slunce a pohled na panorama Lužických hor.. Hned si připomínám Pavlovu hlášku.. "Nečumte, foťte, čumět můžete doma..:)" .. a tak se po drobném bloudění a úvodních bojích s navigací dostáváme na trasu a do skvělého módu..

Lužické hory jsou skvělé.. Ani při největším běžeckém boomu, tady skoro nepotkáte živáčka, tedy ani mrtváčka:), ta samota je tady dokonalá.. Uvědomuji si, že až budu sám, bude to vyžadovat o to větší soustředění, nezabloudit, nezranit se.. Nakonec se ukazuje asi nejsilnější překážka -- nedostatek vody. Trasa, jak jí máme připravenou vede povětšinou pustinou, žádné potoky, Lužické hory v současném suchu sice nemají bažiny, ale ani žádné pramínky a potoky. Martin B. mi potvrzuje, že je tady pár studánek, ale třeba jedna z nich, kolem které jsme běželi byla absolutně bez body:). Během noci s Pavlem naštěstí jednou potkáme pomalu tekoucí stroužku vody.. Pavel se na mě zkoumavě kouká, ale to už já stojím u zdroje:) a snažím se z malého čůrku vody nabrat co nejvíc do bidonu.. piji a beru co se dalo nabrat s dalším drobným doplněním to bylo do ranních hodin dalšího dne všechno..:(.

Během noci se Pavlovi ozývají bolavá a poničená kolena, moudře říká, ať vrcholy, ze kterých se vracíme běžím sám, aby nezdržoval [zase tam dole chudák mrzne, než já přiběhnu].. ve 4 ráno se loučíme, upozorňuje mě na navigační chuťovky, že nemám natrasované cesty k vrcholu, ať si hlídám itinerář, vrcholy a cestu.. Bludička navigátorem .. kozel zahradníkem:). Ale co.. Každou chvilku zastavím, sundám/posunu brýle, abych viděl detaily na displeji, přesně promýšlím, co teď a co potom.. Jestli se napiji teď a bude mi dobře teď.. nebo budu šetřit vodu na později, aby mi nebylo ještě hůř...:). Pavlovo poznámky k itineráři se postupem času snažím modifikovat -- například jeho poznámka, z Pěnkavčího vrchu volným terénem dolů ušetří 300 m -- je sice pravda, ale prodírání se hustým habrovým mlázím mě stálo extra půl hodiny času:) a to nemluvím o šíleném oklepávání a ometání klíšťat [i tak jsem u pošty vytrhl čtyři a doma dalších pět]... Ale společně s Cimrmanem si říkám, že jsem (zase) mistr slepých uliček.. a mohu všem s hrdostí říci.. už jsem to pro vás vyzkoumal.. Tudy ne! Tudy cesta nevede..:).

Některá pravidla jsem možná asi pojal až moc striktně -- jako hledání vrcholů. Na Plešivci mě hledání vrcholového kamene (opět) v hustém habrovém mlází stálo víc jak čtvrt hodiny... Ale úmorně se snažím poctivě najít každý vrchol a nějak věřím, že konec máme naplánovaný běhatelný, že případný deficit doběhnu.. a co jde tak se snažím svižněji (v rámci nedostatku vody) popoběhnout. Na Jedlové objevuji venkovní kohout a zahradní hadici a dopřávám si úplné vodní orgie:). Hlídací psi sice štěkají jako pominutí, ale já piji jako houba, nakonec snad další zdroj bude na Luži -- Pavel vykládal o chatě na vrcholku..[což je hezká pohádka pro žíznivé poutníky], ale v Podluží je hotel, kam se vecpu mezi pozdní snídaně.. Obsluha předstírá, že jsem ze skla. Totálně mě ignoruje a tak po pár minutách v angličtině rozehrávám osvědčenou (standardní) etudu - mezinárodní závod.. za mnou (tentokráte) Maďaři..:)... Doslova vdechnu pivo, hodilo by se ještě jedno, ale obsluha to předchozí točila víc jak 5 minut, pohled na hodinky potvrzuje, že čas je neúprosný...:)

Postupně odškrtávám jeden kopec za druhým a neskutečně si to užívám. Když jednou při seběhu volným terénem špatně šlápnu a bolest mi projede celým tělem uvědomuji si, že by to byl celkem průšvih se tady sám zranit.. ale výhoda mého špatného a nestylového běhu spočívá také v tom, že já sebou fláknu celkem často a špatný došlap na zkroucenou nohu? Pohoda:).. Na chvilku přejdu do chůze, aby mělo tělo šanci se uzdravit:) .. a pak se snažím zase svým indiánským během se posunovat do cíle..

Občas zapnu telefon a v on-line kontroluji trasování a vzdálenost do cíle. Přitom jsem dostal pár SMS i od Pavla, je v pořádku doma.. prý jak jsem na tom? Po pravdě píšu, že dobrý, že to všechno "profesorsky" :) rozpočítávám, i vodu:), abych vydržel do cíle. S pořadatelem Martinem B. jsme domluveni na setkání na Popově skále. Když k ní docházím, Martin už je tam.. Ale co víc.. Je tam i Pavel a jeho žena Renata a mají pro mě pivo, teplou polévku a vodu na doplnění do bidonů! Byl jsem v takovým šoku, že jsem si ani nevšiml jejich nových klubových dresů... Tedy tomu říkám kámoš..!!! Když se prošitej po cestovních útrapách dostal domů, tak se rozhodl vzít auto a udělat mi na předposledním kopci podporu. Kvůli tomu mám rád ultra. Většina sociálních studií ukazuje, že lidé po čtyřicítce už jen ztrácejí kamarády.. kdežto já mám tu výhodu, že jsem našel a nacházím ty svoje nejlepší..

Ovšem jak se dozvídám, tak tu skvělou polévku udělala Renata, která na ten kopec po své operaci suše vylezla.. OMG! Seděl bych tam s nimi ještě teď, ale je čas se rozeběhnout a trochu ukrojit ten čas, který rychle běžel, zatímco já jsem se radoval s polívkou, pivem a kamarády..:). Martin B. je místní a tak mě neochvějně vede na Sokol nejkratší cestou (máme připravené velmi podobně) a vypráví o úspěšných i neúspěšných pokusech ostatních, o svém pobíhání v horách.. Moc si to užívám, ale při cestě ze Sokola už se dělá fakt hic.. Mám na sobě pořád bundu z noci, voda už mi zase došla (přeci jen ten deficit tekutin z půl dne jsem na Popově skále nestačil plně nahradit) a tak víc jdu než běžím, ale z hlediska limitu jsem na tom dobře a není důvod to hrotit. V Mařenicích dáváme s Martinem rozlučkové pivo  / já kofolu (budu muset za chvíli řídit domů), rozvážně se loučím, po cestě ještě vyřeším nutné e-maily a indiánským během dokončuji v čase ještě začínajícím 22..:). Asi bych to mohl i o půl hodiny stáhnout, ale .. Čeká mě cesta domů -- ultra pro mě končí, až když jsem doma.. občas až když vyperu svůj "pytel smrti", čímž myslím běžecké hadry...:)

Před cestou domů ještě nastavuji budík na 15 minut, chvilku jsem usnul, budím se "čerstvý a plný sil":).. tedy aspoň na to, abych dojel domů... Prostě odpovědný otec od rodiny..

Prominentní vrcholy Lužických hor je skvělá myšlenka (díky Martine i za celkové udržování statistik a všeho kolem), která dává poznat neprávem opomíjenou krásu Lužických hor, při téměř dokonalé osamělosti přespolního běžce poznat i zase trochu víc sama sebe... O náhody a překvapení tu není nouze:).. Takže fakt vřele doporučuji! Stejně jako Běžící Stín komentoval svoje dokončení Leadville slovy .."Nepodceňujte běžce se zlomenou nohou":), tak já bych si k téhle akci dovolil podotknout.. "Nepodceňujte unavené dehydratované staříky"... Ale hlavně, že rozměr kamarádství dokáže vždycky příjemně překvapit!

Všemu zdar! Našim bojům, našemu úsilí a ultra zdar! ... Kamarádům a polívce s pivem.. zvlášť!
12:)

22 komentářů:

 1. Opět jsi krásně popsal děsivý "závod". :-D Myslím, že běžet od rána sám chce opravdu celého člověka, který nepochybuje o tom, že doběhne. Ta aktualizace je úplně na pytel a je vtipné, jak si ji mapy.cz i přes smršť rozhořčených příspěvků obhajují. Prý to kombinované trasování používá promile uživatelů.

  Kamarádský rozměr s polévkou a pivem na Popovce nemá chybu. Úplně tě vidím, jak tam doběhneš a nečekaně máš morální i žaludkovou vzpruhu. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. Ty jsi celkem znalec Luzickych hor, ja jsem do te doby znal jen par jmen a kouskem oblasti jsem prosel.. O to vic se mi libilo.
   Aktualizace na mapy.cz? Fakt jsme meli desnou kliku, ze ji neudelali ten den, co jsme bezeli.. To by byl fakt narez:). Nastesti jsem mel vytistene i papirove mapy s sebou, ale i tak.. Zajimave, ze uzivatele a provozovatele chapaji slovo "update" uplne jinak:). Napriklad ja chapu omezeni poctu funkci pri trasovani jako down-grade.. Ale nejsem zase prilis zkuseny uzivatel. Podle jejich vyjadreni jsem v tom promile uzivatelu:).
   Vsemu zdar! Objevovani, ultra i kolobezkam.. zdar! 12:)

   Vymazat
 2. Znovu opakuji, je to nádherný a já se na to moc těším, hned jak mi opadnou jiné (běžecké) povinnosti, tak začnu shánět informace. Ideální to spojit s během, pivem, nebo obojím. Gratuluju a přeju rychlou regeneraci! tb

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. Řeknu, co vím.. ale i když to jsou mírné hory, tak je místy silně nekulturní povrch:), tak to je jediné co bych tobě poradil.. davat si pozor pod nohy:). Věřím, že než poběžíte tak se spolu uvidíme a při nějakém klidnějším běhu proberem. Můžeš to připravit jako budoucí akci i pro svoji žačku:)..
   Hodně štěstí na MS! 12:)

   Vymazat
 3. Veverkovi mě dojali, vyprávění nadchlo a tvoje radost a nadšení úplně rozsvítilo! Musí to být - a muselo to být - opravdu výjimečně u-luž-ený ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jel jsem tam zabranit svemu zlomeni .. skutecne Hail Mary:).. Cely tyden neslo behat, vsechno se ruzne hatilo... heslo aspon 100 tydne jsem tedy splnil v kvalitnim trailu, jak Stachanovec..:)
   Ne vazne, skvela akce, perfektni napad.. neskutecne zajimavy a malebny. Jestli muzu doporucit, dej si na seznam:). At nam to beha! 12:)

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Martine, moc dekuji za milou spolecnost... Ne vzdy se podari, ze kus trasy se mnou bezi reditel zavodu:)! Ne vazne, rikam to vsem.. mozna trochu opomijeny, ale nadherny hory. Perfektni napad! Diky moc za vsechno a za udrzovani myslenky klubu!
   At se dari, at to beha a nekdy zase na shledanou!
   12:)

   Vymazat
 5. Tomu říkám odvážný průzkum bojem. Cestu z Pěnkavčího vidím živě. Tudy opravdu ne, ale dobrodružné to muselo být na mnoha místech. Gratuluji k výsledku a obdivuji jak pěkně si to umíš užít se všemi překvapeními na cestě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) tak tak.. tudy rozhodně ne!!! Bylo to stejné jako hláška nechci slevu zadarmo!:)
   Jinak oba víme, že to občas drhne, ale celkově to vždycky stojí za to!! Všemu zdar!! Lužickým vrcholům a našemu snažení.. zvlášť! Ať se daří! Ať nám to běhá! 12:)

   Vymazat
 6. Honzo, velká gratulace! Ale zase se tak nepodceňuj - vyhlídky na úspěch jsi měl s tvými zkušenostmi víc než solidní ;-)
  Jen to načasování - tipoval bych, že počkáš na kartičku s číslem 12 :D
  Ať se daří!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dik..:).. Slysel jsem to o cekani na 12 uz od syna, ale 10 je taky hezky cislo, koneckoncu, kdy se podari takovemu obyc pobihaci byt v top 10, ze?:)
   Jinak pozor.. tady zdani klame.. ono to vypada jako pohodova 100-120 km, ale tim, jak jsi sam (nebo zalezi na urovni podpory a vlastni logistiky), doprovazeno hledanim cest a vrcholovych znacek.. tak ten cas i planovani nabira jinou dimenzi a ve finale 24h muze byt treba jen o fous malo..
   Ale urcite doporucuji dat do kalendare a naplanovat. Je to zajimave i pro nas obycejne pobihace..
   At se dari! drzim palce na tvych planech.. a nekdy na shledanou.. 12:)

   Vymazat
  2. jj, nedělám si iluze, že je to jednoduchá výzva, naopak... Láká mě to také, ale v létě do toho asi nepůjdu, sám zmiňuješ problémy s vodou a to se asi bude jen zhoršovat :(

   Vymazat
  3. No ja bych doporucil nasledujici.. kouknout se na mapu a podle casu behu si na par mistech (pred pokusem) rozvezt lahve s vodou (kolou, pitim), do tasky vytahnout na strom, aby to zver neponicila.. Pak to zase sebrat. Zase v lete budes mit dlouho videt a stabilni pocasi. Jen tu "vodu" bych si na par mist dal jako zachranu.. A pak je to snadnejsi, tedy aspon po te pitne casti:). Drzim palce! 12:)

   Vymazat
  4. Ahoj, pytle jsou na nic, zvěř se do nich dostane, i kolu v plechovce nám vyžunkla, podruhé jsme vsadily na plechovky od oleje - vyšlo to! Můžu poskytnout 😀, mám jich dostatek na celou trať.

   Vymazat
  5. No to je skvela rada.. od zkusenych!! To si myslim se bude hodit. Dik! 12:)

   Vymazat
 7. Móóc pěkný výkon Honzo. ´Gratuluji. Jana o prominentních vrcholech také básní a každá zaznamenaná zkušenost se v konečném zúčtování hodí :-) Měl jsi skvělý suport, to se musí nechat :-) Ať ti to i nadále běhá s takovou duševní lehkostí jako doposud. Btw. Klíč je opravdu úžasný kopec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. urcite doporucuji.. Ve vasem pojeti:).. to muze byt hezky rodinny vylet:)...
   Ta necekana polevka a pivo na Popovce.. to byla fakt pecka:)! Mozna o to vetsi, kdyz jsem videl, jak byl Pavel prositej ve 4 hodiny rano... a jak jsem pozdeji zjistil, ze mu trvalo dalsich x hodin nez se dostal domu a do domu, protoze mel totalne vybitej mobil:).. a presto sedl potom do auta.. a udelal mi support v samem zaveru. Jjo, to jsou ty silenosti, ktere rozhoduji a potesi.. hereji an dusi i mimo topnou sezonu:).
   At se dari! A preji brzky vstup do klubu!
   12:)

   Vymazat
 8. Jeste jednou velka gratulace jsem rad ze jsem mohl prispet malou trochou navigace. Real byl jiste uplne jiny. No uz se tesim ze to naplanuji s pouzitim tveho know how.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc ti dekuji!! Bylo v tom silene prace.. a me to nakonec plne ani navigace nebrala, vsechny navigacni body...System mas ovsem zvladnuty na 1!
   Nakonec jsme prehodili jeden vrchol.. ale ideovy otec myslenky jsi preci jen ty!!! No doufam, ze moje poznatky ziskane v boji zase aspon trochu pomuzou vam...;)
   At se dari.. at nam to beha! 12:)

   Vymazat
 9. Ahoj a gratulaci, běh i vyprávění zase super. A když jsme tě míjeli ve středu na Barranďáku, tak vyklusával naprosto elegantně = regeneraci máš jako mladík (chtěla jsem napsat "panic", ale tahle hláška je, mám dojem, už zabraná :)). Tak ať to takhle pěkně běhá dál, pane profesore!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :). No to me tesi! Ja jsem si pri behu pres most vsiml usmevu:).. to jste meli houknout..
   Tak behal bych asi i vic, ale jak beham pomalu, tak je na to potreba vic casu .. a nejak se vsichni rozhodli, ze me potrebuji na prace vseho druhu, tak to po PVLH bylo casove s behem narocnejsi..
   Ale tento tyden si i pres plno prace slibuji, ze behat se proste "musi"..:), tak uvidime..
   At nam to beha a kolobezkuje! MSF! 12:)

   Vymazat

Zase jsem musel zapnout kontrolu spamu.. Omluva:)...