pondělí 18. června 2018

Eine kleine Nachtmusik, aneb Mozartova 100

Říkal jsem si, dost bylo technických terénů, Olafovin či punkových akcí, je potřeba se také přihlásit na nějaký jednoduchý a snadno běhatelný závod, prostřídat to. Prostě místo nějaké "turistiky" si jít zaběhat. Žádné velké převýšení, něco v lese po pěšinkách i po lesních asfaltkách, takové výjezdní Prokopské údolí. Nevím už kdo mi poradil Mozartovu 100 v okolí Salcburku, oblíbenou destinaci českých běžců, s tím, že to bude ono, co hledám.. Je to prý rychlé, běhatelné, kolem 1.000 m převýšení, Dan Orálek to má rád a ten by přeci nic s turistickými vložkami neběžel:). Bez nějakého velkého přemýšlení a studování tratě jsem se v předstihu zaregistroval a pak už se jen těšil, jak spojím víkendovou rodinnou dovolenou s návštěvou Romany (pension Gassner, Niedernsill) a  já si ještě přitom užiji kvalitní trénink a závod s kvalifikací na WS.

S tím pohodovým pobíháním kolem Salcburku mi správně rezonovala představa Mozarta, hrajícího při běhu na piáno. Hned si vybavím scénu z Amadea, kde mladý Mozart při preludování dělá různé akrobatické prvky, takže přidat k tomu běh vypadalo jako rozumné dovršení jeho muzikantských dovedností. Když jsem potom ve slunečním žáru klopýtal přes kořeny, tak jsem jen přemýšlel, sakra, jak tady tudy nesli to piáno?? :)

Těsně před závodem jsem absolvoval služební cestu, s dlouhým pobytem v letadle... a výsledek se dostavil. Původně jsem si myslel, že jsem tradičně chytil svoji leteckou nemoc (porucha rovnováhy a nastydnutí z klimatizace), ale postupně se z toho vyvinula nefalšovaná a silná chřipka. Takže na "závod" odjíždím s opakováním své základní mantry .. pomalý běh léčí všechno..:)... a s očekáváním, že to bude jednoduchý závod a že to nějak odklušu:).  Nevypadal jsem evidentně nijak dobře, protože Anka (která v tu samou dobu trénovala s Míšou M. u Romany), když mě viděla, tak říkala.. no hlavně, ať se ti nic nestane.. a  ať se v pořádku vrátíš.. Čímž pochopitelně rozhodila moji nejmilejší manželku, která by nečekala žádné komplikace:).


V závěrečné fázi, pro jistotu -- jako nouzi nejvyšší -- jsem nastudoval sekci, "běháme s klasiky", kde doporučují podle tempa běhu vhodnou klasickou muziku a nahrál si do MP3 nejznámější árii z Mozartovy opery Figarova svatba (~6:30 na km) a byl jsem připraven...:)Pro ty, kdo nevěří ve šťastná čísla:)
V pátek odpoledne jsem vyrazil do Salcburku (start byl v sobotu v 5 ráno), abych se stačil v klidu zaregistrovat, připravit se nejen na závod, ale i na cestu zpět, abych co možná nejdřív po skončení mohl sednout do auta a přejet do Niedernsillu. Sehnal jsem si levný, ale slušný hotel blízko startu a cíle, radost mi akorát kazí představa, že moje auto stojí na parkovišti za víc peněz než já spím v hotelu:), ale to je život. Když si vyndávám věci z auta, tak mi jeden místní radí, že když to objedu dva bloky zpátky, tak se dá vjet do rezidenční zóny a můžu přijet zadem blízko k hotelu a parkovat "zadarmo" na ulici... Hned jsem se potěšil, pookřál .. auto přeparkoval.  Ve 4 ráno do něj přenáším zbytek věcí,které nebudu potřebovat na závod, za stěračem nacházím povědomý lísteček...
Pro vysvětlení musím přidat malou odbočku...

--- vysvětlující odbočka ----
Pan Kohn spí jako dudek. Paní Khonová je v Karlových Varech. Najednou crrrrr, někdo zvoní. Vyleze pan Khon z postele, oblékne si župan a jde otevřít. Telegram. Pan Khon otevře telegram a čte: VASE PANI NAHLE ZEMRELA stop ZATELEFONUJTE INFORMACE DLE STRAN POHRBU stop. Pan Khon složí telegram, pečlivě ho zalepí, položí na stůl, svlékne si župan, lehne si do postele a ještě než usne, vydechne do tmy: To bude ráno leknutí!
----konec odbočky ----

A tak se podívám na pokutu za parkování na ulici, opatrně ji zastrčím zpátky za stěrač auta.. a tiše zašeptám.. To bude večer leknutí! :)

A odcházím na start... Teda není mi dobře, kašlu a smrkám, žaludek jako na vodě... pravidelně kontroluji dosah košů, keřů, abych pokud možno nezvracel na zem.:). Večer jsem letmo koukl na profil trati a nevypadá to moc rovinatě, ale to bude jistě měřítkem! Na startu nechávám za sebou svoje pochyby, "leknutí" a celkové starosti s autem nechávám na večer, neřeším co bude potom.. je jen tady a teď.. a trochu perverzně:) se těším z těch nečekaných překvapení, co na mě jistě čekají...

Po startu vyrazím relativně svižně, běží se kolem pěti minut kilometr městem a potom parky.. cesta začíná pozvolna, ale příjemně stoupat. Někdy se mi dařilo smrkat v běhu, někdy mě záchvat kašle donutil přejít do chůze..

V jednom takovém tuberáckém intermezzu v malém kopečku mě předchází patrně potomek sudetských Němců, evidentně si všiml mojí české vlaječky na batohu a zdraví mě .. "Tópry den!" .. a přidává větu o zdraví (sdrafí) na úrovni "moje tatynka byla tópra sokolófna" .. a tak v rámci mezinárodní solidarity, abych navázal na své dětství u bavorské tety.. kontruji svoji větou o tom, že se během léčím.. "Ich bin laufen Krankenhouse" .. chlapec se na mě podezřívavě podíval a pro jistotu anglicky dodal, že bych se měl šetřit, že trať je náročná a bude horko..a vyrazil ze všech sil..Radu jsem si vzal k srdci a když jsem ho potom o 40 km později viděl v péči zdravotníků na občerstvovačce, tak jsem si musel -- po silném ataku kašle -- zopakovat modifikovanou hlášku Běžícího Stína... "Nepodceňujte staříka s rozedmou plic" :)

Naštěstí.. Naštěstí jeden z místních pivovarů (Stigl) byl sponzorem běhu. Občas se to pořadatelé na stanicích sice snažili skrýt, ale já jsem si všude drze říkal o pivo. Na hloupé výmluvy, že nemají otvírák jsem si pivo otevíral příborem, naběračkou.. prostě tím, co bylo po ruce. Přítomní fotografové na stanicích se hned chopili svých nástrojů a snažili se zachytit moje rychlé pivní občerstvení. Ten jeden litoval, že to nemá jako video pro sponsora, protože jsem si pivo v mžiku otevřel nožem, nabídku obsluhy na kelímek jsem slušně odmítl s tím, že pivo se pije přeci celé a nebudu zbytečně ničit životní prostředí:)... Vážně v tom teple a při mém zdravotním stavu bylo pivo mojí záchranou, však také vím, jaký je můj běžecký klub:).

Akorát na jednom z vrcholků u lanovky byla naprosto minimalistická, téměř samoobslužná stanice, s vodou, solí, a gely... Vedle hospoda..(!).. Protože jsem po cestě viděl koní hafo, můžu si i jako skaut v klidu zaklít a dodat s*ru na nějaký čas.. Pivo je třeba! :).. V hospodě objednávám rychlé závodní pivo.. jak se mi potom hodilo.. Na slunných částech vesnic se pomalu rozehříval asfalt, v lese příjemných 25-26C, trať se rychle přeměnila v sekvenci technických stoupání a klesání, já (trouba) bez hůlek:).   

Tyhle schody se běžely dolů..:)
Výhledy naprosto luxusní, kopečky, jezera... (v tom slunečním oparu téměř fialové) krávy Milka na stráních a v lese.. jen nikoho běžícího s piánem jsem nepotkal. Asi jsem byl na něj moc pomalý.:). Ale jak se oteplovalo, a moje "léčení" postupovalo .. tak jsem různě zpomaloval a v podstatě v klidu dokončoval přes poslední celkem brutální sestup, schody a kořeny, kam se podíváš:), zakončený výběhem a sběhem Kapucínského vrchu, který má cca 250 výškových metrů a pasáže se schody už jsem absolvoval téměř v procházkovém tempu..Vím, že pro mě ultra končí, až když jsem ve sprše..:).. a to bude nejdřív za dvě další hodiny...

je jasné, že za světla to nestihnu:)
Nakonec i ty poslední schody mají konec, proplétám se pomalým během mezi promenádou lidí směrem na Kapitel Platz. Musím se pochválit. Čekal jsem rovinu a zatím trať měla cca 4.600 m převýšení (a neměl jsem hůlky), kombinace virózy a teplého počasí vytváří silný koktejl, ale hlava je pořád silná a opravdu zkušeně a rozvážně dokončuji... Cestou k autu konzultuji s Romanou, oba se ujišťujeme, že pokuta za parkování je nejlepší obranou proti odtažení auta:).. Skutečně, auto je na svém místě, naskočím do něj a jako správný český škudlil:) se potěším pohledem na čísla, protože pokuta je na 25e a parkování by mě stálo minimálně 75-100e.

Maj v tom trochu bordel..:) .. původně jsem dobíhal 116, ne 120:)
Rozvážně jedu zpátky, kašel a rýma na poloviční úrovni:).. Inu.. Pomalý běh léčí všechno!!! Jako správný optimista se hned chválím (když to neudělám sám, těžko to za mě někdo udělá), běh bez hůlek byl dobrý nápad:), aspoň byl ten trénink intenzivnější... Že jsem běžel pomaleji na mém nadšení a dobrých pocitech nic neubírá, naopak.. Nečekaně zablokovaná dálnice A1 a improvizovaná objížďka v jednu hodinu v noci.. mi jen potvrdila, že jsem rozložil síly dobře:). Ano.. ultra pro nás obyčejné pobíhače končí, až když jsme v pořádku se svými.. doma..:).

Všemu zdar! Našemu úsilí a ultra zdar! Tomu ultra, co je v nás.. tomu zvlášť! :)
12:)

PS. Mozart 100 můžu jen doporučit, krásný závod, skvělé výhledy... ale slovy Popelky.. "rovinatá a rychlá stovka to není.. jasný pane!" :)
PPS. Na startu hlásili 430 běžců, doběhlo kolem 260, byl jsem 133... jak bych řekl za minulého režimu.. v "rámci možností":) .. skvělý výsledek..:)

12 komentářů:

 1. Pekne jsi to s profesorskym prehledem dal! A jeste jsi vystavil tenhle prispekvek ve 23:45.. No parada! Ja uz se smala ze zacatku kdyz jsi popisoval ze to ma byt rovinaty, neb Dan zminoval na svem blogu ze trat pozmenili a ze je to kopcovitejsi a technictejsi :-) Ale tebe jen tak neco takoveho nemuze prekvapit. DOufam ze sis to po tom jeste uzil v Niedersillu. Nika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. No kdybys slysela muj tuberacky kasel v nekterych castech zavodu, tak bys rekla, ze ten clovek utika hrobnikovi z lopaty:).. I kdyz v tech technickych castech, kdyz kasles/smrkas pri technickem sebehu, tak to skutecne vypada jako nefalsovany zombie run:)!
   Niedernsill je tradicni basta bezeckych nadsencu i skyrunneru..Skoda, ze (nadsene) nelyzuji, to bych mel i zimni radovanky s kamaradskym servisem.. MSF! At nam to beha.. brzo na videnou! 12:)

   Vymazat
 2. No ty brďo, to byl tedy masakr. Ale určitě někde měli propozice s profilem. :-) Ale tys to běžel jako Lea, která se na profil předem raději nekouká. :-D (nebo to byla Jitka? :-).

  Měl jsi pro fotografa dát ještě jedno, abychom měli větší reklamu. :)

  Jsi dobrej!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. dik.. jak to bylo v poslednich tydnech hekticke, tak jsem bral prohlaseni o rovinatem charakteru trate:)..za pevnou minci.. a dal se tim nezabyval. Az tesne pred startem.. jsem si mohl rici.. to bude na trati "leknuti":)..
   MSF! Behu do manzelstvi zdar.. Tedy ta kolobezka/200 to musel byt masakr.. Tohle bylo v ramci moznosti:).
   12:)

   Vymazat
  2. Od našich Lužek už profil aspoň letmo přehlédnu vždycky, ty mě vyškolily solidně :-D (nicméně rezervy mám na tomto poli pořád značné, jak se ukázalo na Lazovce těch "zkur*ených kopcích", který tam na konci přece už vůbec neměly být :-)

   Vymazat
  3. Fakt jsem si zafixoval v hlave nejakou tu halsku a poznamku o rovinatem charakteru trati, ktyerou jsem nejak neprimo dostal potvrzenou i od Anky a kolem.. takze jsem to nezkoumal). S hulkami by to jiste bylo snazsi a v zaveru vyrazne rychlejsi.. Ale jak Anka vtipne poznamenala.. cilem bylo mit kvalitni trenink.. a to se jiste podarilo..:). MSF! Ten profil klame.. 12:)

   Vymazat
 3. Felmi schön, Hans! Zkušenosti se prostě nezapřou :) A ta bílá kupička! Je vidět, že jsi zodpovědný pacient :)
  Když uvážím, že to tam mám stejně daleko, jako do Krkonoš, tak si to také asi dám na wunschliste.
  Jo a drží palce pro WS losovačku!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :)... NO ja to mam sice do Krkonos bliz, na Krakonosovu jsem se dvakrat hlasil, ale vzdy mi do toho neco vlezlo..:)
   Tady mi to prislo zase trochu jiny, kolem tech jezer to vypadalo jako v Brne kolem Priglu:).. Ty koreny a kopecky s vyhledy byly zajimavy a romanticky:). Muzu jen doporucit... Ovsem, je dobre se podivat na profil trati.. a pocitat s tim, ze posledni dva kilometry jsou Olafovina, kdy se stoupa na Kapucinsky vrch.. a zase sbiha:). Ale pivovar je sponsorem, takze .. zaruka kvalitniho obcerstveni na trati:).
   MSF! At nam to beha! Zdravim do kraje Plzne! 12:)

   Vymazat
 4. Ještě, že po těch závodech jezdíš. Ještě, že běháš. Ještě, že o tom dál, vytrvale píšeš! Já bych se jinak snad už ani nezasmála :-D A že tohle je teda hodně libový - pokutou počínaje, otvíráním piva naběračkou a Freunda na Sprache pokračuje a vyhodnocením pokuty konče :-) :-) :-) Fandila jsem moc! A teď Andorra?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. Dik moje pivni a starecke story.. to jsou zname etudy.. Jeste kdybych mluvil dobre nemecky, tak jsem hvezda reklamy na Stiegl pivo:)...
   Mozarta muzu doporucit! Treba priste potkas/predbehnes pri behu ten klavir.. Ja byl na ne moc pomaly:). 12:)

   Vymazat
 5. Ja tradicne nemam slov, byl to proste dalsi dokonaly (velmi prodlouzeny) vikend! Az ted ctu, ze profil trati od 2016 znacne zkopcovatel, na druhou stranu te mely vzhuru hnaly ty houbovy rizky a Stiegl... Kazdopadne jsi borec a dik za vse! April.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. houbove orgie v Niedernsillu.. Skoda, ze mi prirozena ochrana deti na internetu nedovoli sem dat fotku ktera ukazuje, ze mala April:)... ma hlavu mozna o neco malicko mensi nez byly hlavy sebranych hribu:)...
   Hlavne dekuji za (telefonickou) podporu na me ceste k autu a tvoji nabidku se pred pulnoci otocit do Salcburku.. kdyby bylo potreba.. To skutecne potesi!!!
   Jinak, kdyz se chci dozvedet info o ceskem behani v horach.. je treba vyrazit do Niedernsillu:). At se dari! a nekdy brzo na shledanou! 12:)

   Vymazat

Zase jsem musel zapnout kontrolu spamu.. Omluva:)...