neděle 19. května 2019

Očistný a objevovací trénink, aneb ŠUTR, čtyři rundy

... ranní schody
Můj minule plánovaný "sociální" čtvrtek se mi upřímně řečeno výrazně vymkl z rukou (ne úplně vlastní vinou:)! ) už v první fázi. Vynechám podrobnosti, ale znáte to.. nejhorší je, když se už zvedáte k odchodu.. a při každém poposednutí to znamená další pivo a na závěr nějakého pitomce [to říkám láskyplně:), jsou to moji kamarádi] napadne objednat rundu fernetů. Jak se říkalo u nás na malém městě ... přijmout je slušnost, otočit je povinnost:) a tím pádem jsem na druhou akci už přišel ve výrazně horším stavu, ale popil i zde, protože doba je nesmírně dynamická.. a diváky pranic nezajímá zápletka prvního dějství:).

Po krušné noci a kalném ránu jsem si uvědomil zničující efekt alkoholu.. Tedy nejen, že mi bylo děsně zle:), ale asi půl hodiny mi trvalo, než jsem našel tři živé a funkční neurony v mozku, pospojoval je:) a začal se postupně věnovat praktickým činnostem. Ještě v pozdních odpoledních hodinách při sekání trávy jsem byl rád, že jsem si nic neusekl. Jak to správně, i když pokrytecky zhodnotil můj kamarád z prvního setkání: "Nesmíš chlastat jak protrženej kýbl a musíš zdravěji žít!!":)  Je určitě skvělé, že jsem společensky náročná setkání podstoupil už teď, určitě mám šanci se alespoň krátkodobě vymanit z podobných bohatýrských akcí:).

..natažený had se přeskakuje, stočený obskakuje
Ještě v sobotu po ránu jsem jak zpomalený film, našel jsem už sice další skupinku živých a funkčních neuronů, ale upřímně čtyři kola v Šárce vidím hodně problematicky. Jen pomyslím na to, že jsem si předsevzal zkoušet jídlo, kombinaci gelů, pití a normálního jídla, tak už mi není dobře. Ale trenérka řekla jasně.. 4 kola, vyzkoušej si co potřebuješ, nezraň se, ani se neznič na doraz.. Není to tvůj závod:).

Na startu v 9:00 jsou ostřílení a zkušení běžci, většina z nich je nejen rychlejších než já, ale zároveň dobře znají trať. Jsem nejstarší ve skupině a moje otázky na značení tratě vyvolávají podobné reakce, jako bych se na svatbě ptal na předchozí partnery nevěsty:). Nicméně se při "rozpravě" dozvídám, že "trať je dobře značená, je stejná jako vloni a vždycky a nedá se zabloudit"..:). Tak na to jsem si vzpomněl při prvním zakufrování hned v prvním kole..:). Ale nebojuji o stupně vítězů a je dobré sledovat těch pár spoluběžců, co jsem před tím předběhl a zmizel, když se k nim znovu blížím po návratu na trať:).


Ostatně je potřeba vyzvednout užitečnost bloudění v přípravě na cílové závody, zejména zabloudění ve 2. a 3. kole:). tam se mi podařilo přeběhnout ostrou odbočku směrem dolů, pokračující výstupem se schody a "zkratkou" se dostávám na dohled k cíli. Je pochopitelně milé, že morálně jsem ani na chvíli nezapřemýšlel, že bych běžel rovně, ale otočil jsem to a poslušně se vrátil na trasu a užil si jak cestu dolů, tak i schody nahoru:). Součástí správné přípravy je, že běžím "se vším".. tedy táhnu 1.5 l vody, kterou pravidelně doplňuji, abych měl správnou zátěž, mám tam povinnou výbavu, dvě lékárničky, extra čepice, dva telefony, gely... Prostě kromě vařiče a stanu má s sebou všechno:). Však jsem i během závodu maličko se svojí lékárničkou mohl pomoci:).

První dvě kola ještě bojuji s intenzivním pocitem "žaludku na vodě":), ale na konci 2. kola si říkám, že tady nejsem na závodě a srdnatě otevírám první gel a nasoukám ho do sebe:)... Kupodivu to jde dobře a pak po zhruba 3/4 hodině až hodině následují další tři a musím říci, že v silné testovací kombinaci banán, kola, nealko pivo.. a žaludek drží. Tak v tomhle směru jsem obzvlášť spokojený, jednak, že jsem se odhodlal a jednak, že to vypadá, že by mi to mohlo třeba fungovat i na 100 mil.

Dělá se hezké teplíčko, ale součástí mojí přípravy je běžet oblečený, 3/4 kalhoty, dlouhé kompresní rukávy i teplý šátek kolem krku. S výrazným oteplením za poslední dva dny je to další skvělý rozměr tohoto tréninku. Přemýšlím, že bych přidal i další vrstvu, ale než znova doběhnu do prostoru startu-cíle začíná se postupně ochlazovat a i to patří do tréninku..:). V předposledním kole už odbíhám ze (skvěle zásobené!) stanice na 9 km, když k ní přibíhá Martin VP a tak na něj počkám a potom už běžíme většinu zbytek okruhu spolu, v závěru ho nechávám si povídat se synem, běžím kousek napřed a tak se mi před ním podaří znova zabloudit doslova "v přímém přenosu":)... Inu, kdo umí, ten umí!  Díky Martinovi, Jakubovi i náhodným setkáním s jinými běžci i Šutr nakonec přináší pro mě nečekaný společenský rozměr.

Při startu posledního kola je to takové řekněme morálně důležité. Beru si pár posledních kousků banánu, už došlo pivo:(, ale Radek Brunner mě utěšuje, že na stanici v půlce ještě pivo je a na moje obavy, aby mi to nevypili ti přede mnou... mě ubezpečuje, že teď už na trati žádní závodníci nejsou, jen já jsem poslední z posledních:). Uklidňuji ho, že mě se podobné řeči nedotknou, nemají šanci mě rozhodit... stečou po mně ... jako olej po teflonu:)... I obsluha časomíry se má v tomto směru hbitě k činu a odstřihnou mi čip. Já jim říkám, že je chápu, ale že já jdu ještě jedno kolo. V propozicích je, že závod končí v 6 a že to vidím, bych měl v pohodě stíhat:). Tak dostávám čip do kapsy a vydávám se na poslední okruh, který si patřičně užívám. Míša měla pravdu. Chtělo to čtyři kola. Neurony už jsou pospojované:), už nebloudím, nakonec nejsem úplně poslední v cíli, v první desítce:) na krásném devátém místě s časem 8:36:37 končím 72 km závod v naprosté pohodě, s vysokou rezervou:) na oficiální konec závodu, připravený běžet dál...

Z toho si dovolím vyvodit základní poučení pro nás pomalejší. Nesmíme se nechat se nijak zviklat, pro nás pomalejší platí zásadní pravidlo a mantra "it ain't over until it's over!" ... prostě dokud to neskončí tak není konec:), případně ti hodně pozitivní si mohou opakovat.. "A jestli to není dobré, tak ještě není konec."

.. večerní schody:)
Domů se dostávám ve skvělém rozpoložení, všechno se podařilo, i v mihotavém světle, ve kterém já špatně vidím pod nohy jsem sbíhal trailové cesty velmi zkušeně, cítím příjemnou únavu, ale v podstatě mě nic nebolí, gely super...
...prostě Hrdý Budžes! /pro ty mladší na vysvětlenou doplním vysvětlující verš..."žes neposkvrnil ústa ani hruď../ ... ano, ano.. všechno jídlo zůstalo tam, kde mělo být:)!

Všemu zdar, našemu testování, úsilí, nadšeným pořadatelům běžeckých závodů.. zdar!
Ultra.. zvlášť!
12:)

PS. Díky Digimu za zachycení mých okamžiků v závodě...

6 komentářů:

 1. :)..tak hlavne,ze plaz nikomu neublizil a bezelo se pohodove..coz ostatne vypovida fotka s Tebou,kde vypadas jakoby sis odskocil po obede na Sutr se probehnout a dat si tam kafe:)...taky si preju bezet tgc,moc,k narozeninam za 2 roky az vic potrenuju:)..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. TGC je hezky zavod.. Urcite si to uzijes..
   Plaz byl mirumilovny:), to jen ty asociace na vyuku "behame v americke divocine" s Bezicim Stinem:).
   SUTR jsem si uzil naramne, verim, ze to bylo videt z meho "pobytu" v Sarce:).
   Tak at nam to beha, vsemu zdar, ultra zvlast! 12:)

   Vymazat
 2. víš, proč tě ráno po "společenské akci" bolí hlava?
  to ty přeživší mozkové buňky kopou hrobečky těm odumřelým
  MSF

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :).. tak to sedi u me na 100%.. Akorat v te prvni fazi se mi zdalo, ze tech, co prezily bylo malo.. a proto si vzaly buldozery:).
   Pryc jsou ty doby, kdy jsem na MFF UK dokazal po bohatyrske oslave brzo rano (v 7.20) nakracet na cviceni do Karlina a napsat "v pohode":).. zapoctovou pisemku. Inu, ve svetle ctvrtecniho a zejmena patecniho trapeni to zni skoro jako "urban legend":).
   MSF! At nam to beha.. a tvoje pivni pravidla dodrzuji. 12:)

   Vymazat
 3. Seš neskutečný stachanovec! Plníš, překračuješ, když je potřeba, přeskakuješ i obskakuješ :-D :-D jít si jen tak cvičně v plné polní odběhnout 72 km... jj, holt dobrej oddíl :-D :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :)... dik. Ovsem musim ted to svoje nadsene usili trochu tlumit.:) V kombinaci s navalem prace ze vsech stran, by to mohla byt smrtici kombinace (z hlediska uspechu v GS).
   At nam to beha... 12:)

   Vymazat

Zase jsem musel zapnout kontrolu spamu.. Omluva:)...