pondělí 2. ledna 2012

Co kdyby to zítra nevyšlo? :)

Je to zajímavý, že jsem jedno že svých přecevzetí porušil tak brzo. Asi pořád tu berličku svých poznámek opravdu potřebuju:), ale musel jsem, tohle si musím pro sebe zaznamenat...

Na Nový rok jsem se v rámci našeho motivačního kroužku:) rozhodl, že si vyrazím na Karlštejn, v rámci hesla, raději hned, co kdyby to zítra nevyšlo, že? A žádný zkratky po silnici, ale poctivě zadníma turistickýma trasama, občas v pravým trailu, ať si udělám radost a sám si naznačím, že to s tím svým "vztahem" k dlouhým běhům myslím vážně a že to je velká láska:)...

Všechno jsem po ránu přichystal, vzal jsem si 0.8 litru čaje a vyrazil s batůžkem směrem ke klenotnici Koruny české, která by měla ukrývat nejen poklady, ale hlavně bránit to na čem opravdu záleží. Jak symbolické. Běžel jsem rozvážně, tentokrát s reflexní vestou. Trasa, pokud to řeknu řečí barev - modrá, červená, zelená, modrá a červená - pro přespolní a barvoslepé:) -- Stodůlky, Řeporyje, Ořech, Kalinův mlýn, Dubeč, Třebotov, Roblín, Vonoklasy, Mořina a Karlštejn.

Asi k dlouhých běhům patří, že věci nejdou tak, jak si myslíme. Proto, když jsem dorazil na Karlštejn a zjistil, že i když je hrad otevřen, tak si žádnou vodu nikde neopatřím ani nekoupím.. A tak jsem se vydal na cestu zpět "na sucho" s tím, že třeba v některé z vesnic uvidím domorodce a vyžebrám vodu:). Ale všichni poslušně vyspávali po Silvestru [později se chystali buď na oběd nebo na novoroční výběh ve 12.12:)] a tak jsem postupně míjel jednu vesnici po druhé... bez vody..

Asi to patří k běžcům dlouhých tratí, že mají tu potřebnou morální sílu a proto jsem nezatočil na silnici a nevydal se zpět, abych běžel kratší cestou (a míň vlnitou) s možností "načepovat" u pumpy... Samotného mě to překvapilo, že jsem to bral, jako bych byl někde skutečně na trati a poslušně jsem zatočil zpět do lesů a strání, doufaje, že třeba v další vesnici na trati to bude lepší...

A jak se prodlužovala doba běhu bez vody na 5, 10, 15, km tak mi docházelo to tvrzení, že běh na dlouhé vzdálenosti není o rychlosti, že je o posedlosti a o odvaze? Nebo o zarputilosti? Nevím, budu to muset víc zkoumat:). V Ořechu jsem nakonec u kostela objevil obecní pumpu! Odpumpoval jsem rezatou vodu a jak pumpuju, jako by hořelo, objeví se domorodý starší pán a říká, to jsem ani netušil, že to ještě funguje, možná to ani není pitná voda!:). Přeju mu do Novému roku a připíjím na zdraví!:). Voda byla jistě živá, protože jsem děsně ožil a relativně skotačil byť unaven domů. Přeci je to tam a zpět 46km terénem, blátem a listím a vítr na pláních nepříjemné studil na zadní části:).

Jak tak dobíhám posledních cca 200m, tak dostanu na zledovatělém chodníku děsný smyk a letím nejdřív po hlavě na plot, vybírám to a pak padám, ale při brzdné fázi jsem si vyhodil z kloubů malíček na právě ruce. Koukám na to udiveně, jak je v těch místech na ruce, co mám normálně klouby je to otočený úplně jinak:). A tak jsem neváhal, zatáhl dvakrát jedním a druhým směrem a dal zase kostičky tam kam patří:). Někdo říká, že prý ultra je často i o bolesti. Nevím, malíček bolel (a ještě bolí), ale smál jsem se jako pako, protože jsem malíček neřešil. Kontroloval jsem jestli je hlava O.K. a jestli je "běhací ústrojí" v pořádku, malíček sice bolí, ale nejsem virtuóz:) a píšu stejně maximálně jen dvěma prsty na každý ruce.. Pokorně jsem poděkoval svým stražným andělům, že ten pád tak dobře dopadl a dorazil domů, abych se zapojil do domácích prací a ještě dodělal nejaké resty. Koneckonců, věnoval jsem se pět hodin svému koníčkovi, že:).

Určitě mají pravdu ti, co říkají, že to dlouhé běhání není o rychlosti, ale o odvaze a urputnosti. Já se musím trochu víc soustředit i na cestu, odvaha i pokora. A držet se toho svého .. Je to v hlavě, je to v hlavě...:)

Šťastný Nový rok! 12:)

PS. Možná se i ve mně zrodilo malé "ultrátko":). Je sice šedivé, ale takové neopeřené holátko. Uvidím, jak si povede..:)

14 komentářů:

 1. Probouzí se v Tobě krásné "ultrátko", tak ať to vydrží! Harry

  OdpovědětVymazat
 2. Kdysi davno podobny prerod zdokumentoval Witty. Do kapsy tatranku, lahev s vodou a jen tak po ranu si strihnul neco pres 35 kilometru. Kdyz jsem to tehdy cetl, tak jsem tomu vubec nerozumel. Zavidel jsem, ze to dokaze, ale fakt sem nechapal proc to dela. Pak do toho clovek sam spadne ani nevi jak. A kdyz ted ctu jak to chyta zase nekoho dalsiho ... no, nemam slov, ale culim se od ucha k uchu ... a jeste vetsi radost mi udelalo, ze po silnici se nebezi a trasa se nezkracuje, ani kdyby na chleba nebylo ... :)

  P.S. Jo, a pady k tomu patri. Dneska se mi v jednom sebehu utrhl snehovej previs pod nohou, zahucel jsem do pul stehna a flaknul sebou v plny rychlosti. A jak mi bylo blaze!

  OdpovědětVymazat
 3. Krásný článek a klobouk dolů, já si zatím hezky zvykám na "normální" maratonské vzdálenosti :) Ale nikdy neříkej nikdy, že ... Všechno nej, ať to běhá!

  OdpovědětVymazat
 4. je jedno jak tomu budeš říkat jestli ultra nebo mikro podstatné je že ti to dělá dobře.
  Je jedno kolik jen je duležité abys po doběhu měl ten správný pocit že sis to užil.
  Tak at je v novém roce víc takových pocitů že sis to užil než těch žes to jen dokázal :)

  OdpovědětVymazat
 5. 2 Harry: :), hlavne, ze jsi zase zacaL pobihat a psat. TAK AT NAM TO NADSENI VYDRZI!:)
  2 RS: Potesil jsi me, ovsem zacatky jsou vzdycky byt tezke, tak krasne:). No ty pady musim jeste lip pilovat, tady jsou jeste velke rezervy, i kdyz od pocatku padam jako kaskader:).
  2 barborkas: Cha cha.. Divcina, ktera dokaze prvomaraton kolem 4h jen tak a po nem beha jako kdyby byla pred tim pro chleba v konzumu:) a takova slova:).. to me dostava.. Ses dobra a dik, at se dari!
  2 ll: Asi je to tak podstatne. Casy, vzdalenosti,.. vse je relativni a odvane, ale pocity? Pocity zustanou!:)
  2 blondie: No snad se nekdy na trase Karstejn - Praha potkame:). MSF!

  OdpovědětVymazat
 6. Moc pěkně popsané ultra. A jinak Honzo, ty už jsi ultra dávno. Smekám před tebou klobouk, protože bez pití bych nevydržel ani 30km :-( Tak že - hurá honit tu Silvu :-))))))

  OdpovědětVymazat
 7. 2 1bubo: Pozor Petre, ja bezel s "nejakou" vodou na Karlstenj a bez vody jen asi 15km zpet, ale i tak to - aspon pro me - bylo o moralu:). Ovsem hura na Silvu! A tobe drzim palce, at mas patu v poradku! MSF! 12:)

  OdpovědětVymazat
 8. Hezký, jen tak si po ránu vyběhnout... .-)

  OdpovědětVymazat
 9. 2 Kopretina, znas to sama:).. na merene vzdalenosti nezalezi, pocity jsou to, co pretrva:). At se nam hezky beha.. 12:)

  OdpovědětVymazat
 10. konečně z tebe byla pravá lama .)

  OdpovědětVymazat
 11. Milosi, nevim kde jsem toho behaciho "vira" chytil, asi je to kombinovany z mnoha mist, proto se tomu hur odolava:). Ale lama jsem zaplatbanbu furt.:)

  OdpovědětVymazat
 12. Nádherný článek, díky za něj, ať to běhá :)

  OdpovědětVymazat
 13. Dik Ondro, vy triatlonisti jste neuveriteny! 12:)

  OdpovědětVymazat

Zase jsem musel zapnout kontrolu spamu.. Omluva:)...