neděle 5. listopadu 2023

Hledání cesty, aneb všude je něco a je potřeba věřit! :).

Zase je další rok za mnou, naskočil jsem do nového desetiletí a snažím se na každý den/měsíc koukat jako na první ve zbytku svého života. Často kolem sebe poslouchám (pro mě) silácká prohlášení, že věk je jen číslo a pod. – aspoň já si věk uvědomuji, ale nemyslím si, že je to špatně.

Pořád se snažím různě přetahovat se svojí pohodlností, únavou i pochybnostmi, ale i se svým nadšením, přesvědčením a vírou, že všechno dobře dopadne, a pokud to nevypadá dobře, tak ještě není konec.:). 

Pořád slýchám, že jen naprostý magor se v mém věku (tady to je) snaží ploužit někde v ultra závodě, když je jasné, že bude mezi posledními a jen bude zdržovat pořadatele. V tomto akademickém roce to dostalo další (logický) dovětek... Jen naprostý magor se v tomhle věku vzdá definitivy v hlavním městě a odejde učit/dělat vědu na vesnici a snaží se ještě něco zajímavého spočítat. No, ale aspoň jsem konzistentní,že? 

Ale všechno má svůj vývoj a já stále věřím, že když zůstanu konzistentní a vytrvalý, tak se příjemné řešení najde. Například v minulém roce jsem dělal stavební dozor na stavbě synova domečku. Na začátku to vypadalo úplně beznadějně. Jak najít nějakou hezkou běžeckou trasu ze Stodůlek k Unhošti, když je potřeba překročit Pražský okruh a případně i dálnici a tím pádem běžet určitý čas po krajnici mostů a přivaděčů (kde není ani chodník ani širší krajnice). Postupem času jsem ale našel téměř čistý trail, na kterém jsem většinu času uprostřed polí a luk, nikde nikdo. Proto i návštevy-případné práce na zahradě by se mohly odehrát v režii doběhnutí, 25(+25) už vypadá rozumně. 

Pořád je doba poznamenaná mým silným úsilím o co nejlepší logistiku, snahou stihnout takřka nestíhatelné, do přesně odpočítaných mezer vměstnat i svoje pomalé běhání a na povzbuzení si opakovat důležité mantry. Hlavně tu o klidu, člověk musí mít klid a pohodu v sobě, nikde jinde se nedá nalézt.

Poslední tři týdny byly z hlediska logistiky na úrovni plánování Grand Slam. V sobotu jsem se rozhodl oslavit svoje uplynulé narozeniny, jak jinak než během, šedesátiny, vzdáleností 60.60. V Plzni se na ovále atletického stadionu běží tradiční menu od hodinovky, přes maratón, 100km, až po 24hodin. Přihlásil jsem se na 100km, s tím, že to opravdu nepoběžím jako „závod“, i když čerstvý vstup do kategorie 60-69 sám o sobě dává šanci na stupně vítěžů... Prostě naplánoval jsem si to stejně, jako kdybych běžel někde sám. Pro jistotu jsem si vzal baťůžek (vždycky běhám s baťůžkem), jak známo, mezi stanicemi často zabloudím a stát se může cokoliv a pevné rozhodnutí běžet pokud možno stejně konzistentně, jako bych běžel 100k, ale po 60 skončit.

Moje nadšení nad naplánovanou akcí drobet narušila posunutá přednáška v Londýně, ale utěšoval jsem se, že jsem zkušený cestovatel, cesta zpátky na jedno letadlo, že? Pohoda. Mělo mě varovat, že pozdě večer mi nešla zařidit palubní vstupenka přes internet. Na letišti jsem byl sice s velkým předstihem, ale odmítli mi dát letenku, že všechna místa jsou obsazena, ani na čekací listinu mě nechtěli dát, že už je tam víc lidí z navazujících letů. Nakonec jsem přesvědčil paní na přepážce, že spechám na oslavu svých 60 narozenin, tak mi vydala prázdnou letenku, ať co nejrychleji doběhnu na přepážku, hned jak ji otevřou. Byl jsem druhý, finále bylo doslova o prsa, ale uznal jsem, že mladá žena byla rychlejší a navíc, jako stará škola – ladies first, jsem se usadil do fronty až za ní. Po chvíli ji dali letenku a já si říkal, pohoda dvacet, zase jsem šampión, ale tentokrát jsem ty závody o letadlo sledoval z druhé strany: lidi sprintující (jako vždy já) na přepážku, dobíhající opožděné přílety a čas rychle míjel. Koukal jsem... dvě minuty do kontaktu. Zahnal jsem nějaké myšlenky na to, že by bylo „dobré“, kdyby to někdo o fous nestihl a já se tam dostal. Za dvě minuty zavírají přepážku a následně i letadlo. Ne, je to tak jak to je... Někdo určitě bude mít větší zpoždění a nestihl by to. Za minutu přišla obsluha, že mám místo, ten člověk prý ještě nepřistál.

V sobotu ráno ještě venčím Deri, která se nechce rozloučit a pochopit, že „za chvíli“ budu zase zpátky. Byť je ráno, silniční práce na D5 ukrajují svoji časovou porci. Na stadionu se registruji mezi posledními, beru si svůj baťůžek, zdravím známé a jdu si stoupnout někam dozadu. Žádný závod, silný a konzistentní trénink, opakuji si pořád. Proto si neberu sluchátka, žádná muzika, žádná vnitřní bublina. Ať na mě působí ta monotónost oválu, tak jak má. Pravda, těšil jsem se na diskotéku z minulého století, kterou tam vždy V.Š. pořádá, ale jak mu ty skvělé:) fláky řada lidí kritizovala, tak už je nepouští moc nahlas a bohužel :) jsou slyšet jen v prostoru startu/cíle.

Myslím, že play list vybíral snad podle mých tělesných pocitů, kdy na začátku slyším jak Hurikán chtěl žít Non-stop, přes vztahové problémy Lásky takto líbané záhy zavane sníh, aby následně velebil italské soužití v partnerském vztahu slovy Jen se hádej a potom Stokrát chválil čas. Usmíření po překrocění hranice ultra je korunované vzpomínkou na Deri, která na mě čeká doma Snad jsem si jí měl všímat víc. Blíží se poslední kolo, navzdory slovům písně Byl by hřích se po tmě bát... Vlastík zapíná světla a já končím.

Ještě zbývá se rozloučit s pár známými, sednout do auta a dojet domů, protože každé dobré ultra končí, když jsem v pořádku doma ve sprše:).

Věřím, že motivace a hlavně radost u mě pořád je. Začínám se připravovat na novou sezónu a určitě si budu chtít zase něco delšího zkusit. Pražskou 100 jdu ale jen dětskou trasu, do terénu se teprve vracím, cvičím oči i nohy, a 80 km v prosinci mi ke štěstí bude určitě naprosto stačit.

Všemu zdar! Našemu úsilí, naší víře ve šťastné konce zdar! Ultra zvlášť!

12:)

5 komentářů:

 1. Gratulace ke Štířím narozkám i k výkonu na oválu, B-P100 je dobrá volba (jen se ošidíš o výstup na Petřínskou rozhlednu :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diky moc! Bohuzel nemam/neznam nikoho stejne pomaleho jako ja na plnou trasu, a ani na detskou trasu B, P100... takze trasa B je maximum mozneho, treba se k nekomu na par km pridam, ale zase bych cekal, ze to povetsinou pujdu sam...:). Trasa A zni moc hezky, ty fronty na Petrin v tuhle dobu a rocni obdobi budou necekane a jiste se to dostane i do zprav a TV.
   Diky moc! At nam to beha! 12:)

   Vymazat
 2. Honzo,moc fajn zápisek. To mi dnes navečer zvedlo náladu. Nad popisem playlistu jsem se musela smát. Poslední měsíce je mi celkem ouvej,ale běh mi vždy pomůže a jak píšeš v nadpisu Je potřeba věřit:) Gratuluju k narozeninám! Ať Ti to furt běží dál. S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diky moc, Silvo! Ja nejak porad dohanim komutacni casove ztraty pri cestach do Brna, obcas je to o nervy, kdyz to "nepotrebuji" jede na cas, jinak umi udelat i hodinu zpozdeni... S casem na behani ted bojuji, ale samozrejme, priprava na dalsi sezonu me laka...:). Ale bude to jiste zase o kus tezsi nez v minulych letech. No budu se snazit nejen ja, ale jiste i ty. At se dari, at nam to beha! 12:)

   Vymazat
 3. Děkuji za cenné informace, které jsi ve svém příspěvku poskytl.

  OdpovědětVymazat

Zase jsem musel zapnout kontrolu spamu.. Omluva:)...