neděle 6. února 2022

Dobří holubi se vracejí, aneb Forgotten Florida, 45 miles -- dětské ultra:)

Říká se, že návraty jsou většinou těžké, ale pokud překonáme počáteční problémy, tak výsledek stojí za to. Byly doby, kdy jsem byl trochu alergický na obrat "já běhám pro radost", protože mi tím bylo nepřímo podsouváno, že já tu radost mít nemůžu, protože se moc snažím.:).

Moto série závodů (Run Bum Run) je "Run for fun and you always win", tedy, když běháte pro radost a zábavu, vždy vyhráváte. Ředitel a tvůrce všech tratí Sean “Run Bum” Blanton jedním dechem dodává, že jeho cílem je dostat lidi ze zpevněných cest na zapomenuté stezky... aby se běžci během závodu několikrát s údivem zastavili a řekli si něco jako "a sakra.." nebo i "tvl" a údivem jim spadla čelist. Motivaci pro svoje závody končí svým osobním vyznáním "We do hard things to make us better people." [Tím, že bojujeme a děláme těžké věci se stáváme lepšími], čemu také osobně věřím. Takže když jsem našel v blízkosti mého dočasného působiště závod "Forgotten Florida", který je součástí série Run Bum, bylo rozhodnuto. Moudře, protože jsem krátce po kovidu a mám tu přeci jen práci, jsem zvolil 45 mílovou trať (ve skutečnosti asi pod 71 km), kterou jsem věřil, že zvládnu sám bez jakékoliv podpory, zázemí, odvozu-dovozu na závod. Prostě jako dřív.

Jak je vidět z trasy závodu na mapě, cesta se proplétá hustým subtropickým pralesem a bažinami. Pořadatelé sice slibovali, že se nikde nevyskutují žádní aligátoři, ani jiná nebezpečná zvířena, ale známe to... slibem nezarmoutíš. Místní mi v mezičase dávali různé užitečné rady a floridská pravidla typu, pokud je někde jezírko větší než kaluž, s velkou pravděpodobností je v něm nebo nablízku aspoň jeden "gator". Dostal jsem varování na útočné, nejedovaté vodní hady. Hlavně dávat pozor na suché klády stromů ve vodě (těch je v rezervaci/pralese mraky), barevné "věci" na zemi a zelenohnědě zkroucené větvičky na vodě. Prý pokud nebudu chodit do křoví, šlapat do vysoké trávy, tak jsem v pohodě.:) Hlavně se nechovat jako -- tady neříkají blondýna, ale studentka z Michiganu na prázdninách, která na tábořištích nechává zbytky jídla, krmí aligátory, připadně si je při tom fotí. Často odjíždí zpátky bez telefonu a kusu ruky.

 

Jsem usedlý, starší otec od rodiny, důchod na dohled, proto jsem velmi opatrný, ale zároveň, jak jsem několikrát přiznal i oportunista. Chtěl jsem si někde v poklidu zaběhat, ale pokud si u toho mohu zahrát na Indiana Jonese nebo krokodýla Dundeeho... proč ne:). V rámci připravy jsem zhlédl příslušné filmy, včetně instruktážní ukázky, ve které James Bond utíká z krokodýlí farmy, kterou mi poslal Oto... v restauraci jsem si objednal smaženého aligátora...:). Bylo to potřeba.

Minule jsem si tady napsal, že mám mapu v hodinkách, protože některé úseky jsou slovy organizátorů "navigačně náročnější", udělal jsem si taháky s poznámkami a stanicemi... a hloupě jsem prohlásil, že si navigačně věřím... Cha, cha... Včera není dnes, kočka není pes... a moje navigační jistota byla rázem v trapu! Tři dny před závodem jsem se dozvěděl, že trasa je jiná, že na prvních 35 mílích je řada výraznějších změn a že je potřeba sledovat značení trailu a pořadatelů. Navíc, nevím proč jsem si myslel, že start je asi hodinu autem od Tampy. Chyba! I v nočním provozu to jsou hodiny dvě:), takže jsem vstával ve dvě hodiny ráno a vyrážel výrazně před třetí, s tím, že nějaký extra čas se bude před startem hodit. Bylo to velmi prozíravé.

Představte si, že jedete podle navigace v google maps, najednou se dostanete na okrajové silnice, nikde nic a dostanete skvělou hlášku, "váš cíl je na levé straně!", ale přitom jste v zemi nikoho. Nikde žádná odbočka, projel jsem kousek tam a zpátky, nic, ale aspoň jsem chytil mobilní signál, zadal jsem adresu tentokrát do Apple maps a hlásí mi to, že cíl je 25 minut daleko! Ještě, že nejsem chabrus na srdce, byla to vyloženě infarktová scéna. Dorazil jsem do vstupu do rezervace doslova na poslední chvíli, zaplatil polatek, zapsal auto na seznam a spěchal k registraci, která se měla uzavírat asi za 4 minuty, za 24 minut byl start. Rychle jsem ještě vystál fronty na toi-toi, nasadil si bagl na záda a zbývaly tři minuty do startu! Aspoň nebyl čas být nervózní, poslechl jsem poslední rady a upozornění na změny tratě a bylo odstartováno. 

Za šera jsem se snažil držet krok s rychlejšími místními 100-kaři, kteří znali nejen trasu, ale přesně i odbočky od ní. Brodění v temných bažinách za úsvitu jsem proto prožíval relativně v klidu, jako prostřední z jedné tříčlenné skupinky. Při rozednění jsem je, jako stařík prostatik, ztratil a moje navigační výhoda byla ta tam:). Musel jsem si dávat opravdu pozor, abych něco nepřeběhl, protože v parku se křížilo několik různých trailů, které byly značené barevnými svislými čarami (blaze) na stromech. bylo potřeba si pamatovat, jestli běžím zrovna po oranžové, modré nebo bílé. U změny značení, nebo v opravdu nepřehledných místech byly od pořadatelů fáborky, budiž jim za to dík a sláva... jinak tam pobíhám ještě teď. 

 

Vzpomínám si, jak jsem se v noci nevěřícně zastavil před jednou mělkou tůňkou, která byla v cestě. Běžec za mnou mě uklidňoval... jen klid, kámo... to je trail!:)... Já jsem mu odpověděl, že ano, že jsem v klidu, jen jsem neviděl nikde žádnou značku -- tu další jsem uviděl až v půlce tůňky. Jeho rady, že je dobré si pamatovat, kdy jsem naposlet viděl značku a kdyžtak se hned vrátit, nemyslet si, že když je přede mnou potok-tůň-bažina, že tam tudy nevede cesta... prostě, že "je tady hodně vodních cest, hodně úseků s vodou po kolena a s blátem do půlky lýtek. Zpomalí to hrozně, ale neběž to. Můžeš se zranit a stojí to hodně sil" ... byly to užitečné rady. Samozřejmě řadu z nich člověk zná, snažil jsem se je vždy dodržovat, navíc já bych v tom marastu a při hledání značek stejně nedokázal pořádne běžet.

 

Ale přesto bylo to dobré si hlavní zásady běhu v neznámém terénu zase připomenout. Naprostou většinu závodu jsem totiž běžel úplně sám, soustředil jsem se, abych zbytečně nezakopl, nezranil se, našel cestu... bylo to úžasné, připadal jsem si jako dobrodruh, zatímco jsem byl -- přeneseně myšleno -- v bezpečí u televize:). Pravda byla, že to na mém intenzivním prožitku nic neubralo -- sledoval jsem všechny větve, kusy dřeva a kůry ve vodě, každé šustnutí kolem mě nutilo se ohlédnout. Nakonec pořadatelé ode mě tradičně chtěli podepsané nejem moje prohlášení, že jsem si za všechno odpovědný, ale i že v případě napadení divokou zvěří si za vsechno můžu sám a s nikým, ani s pořadateli, ani se správou parku se nehodlám soudit. Když jsem za půlkou trati při přebíhání cesty u malého tábořiště uviděl výzvu, abychom si dávali pozor na aligátory, atd. ... ještě jsem zbystřil. Naštěstí chladné počasí v začátku týdne, nedostatek turistů:) určitě zajistilo naprosto bezpečnou trasu závodu.

Při cestě jsem si při jednou zakopnutí a pádu vypnul hodinky a tak jsem úplně netušil, kolik kilometrů či mil už má za sebou, proto jsem byl mile překvapený, když jsem doběhl obloukem na stanici Seminole runch a tam jsem se dozvěděl, že už jen deset mil a jsem v cíli, za osm mil u "přívozu":). Teda -- trať závodu přetínala rychlostní silnice a organizátoři zajistili minivan, který nás, podobně jako čluny na Western States, převážel na druhou stranu. Tam už jsem věděl, že cíl je na dosah, že dobíhám nejen za světla, ale pod devět hodin (8:47) a bude třeba ještě šance dojet za světla na hotel. 

Mělo to sice ještě drobné komplikace, svítila mi rezerva (ráno to bylo fakt na krev) a do Tampy to ve večerní špičce trvalo skoro tři hodiny. Ale jak si neustále opakuji, abych se udržel při smyslech, v soustředění... Ultra končí, až když jsem v doma (v hotelu) ve sprše.:).

Celou dobu jsem si přál, abych se zase dokázal vrátit... vrátit se ke svým epickým běhům, zážitkům... závodům, na které jako partyzán dojedu sám, odběhnu, užiju si všechno na max, sednu do auta a zase se vrátím zpátky na základnu. Moc jsem to potřeboval. Když jsem vylezl z první větší bažiny, vzpomněl jsem si na vyprávění Běžícího Stína o jeho závodě v bažinách v městečku Hell (Peklo), říkal mi o symbolice, když poprvé vylezl z bahna ven, cítil se čistý, jakoby všechno co ho trápilo zůstalo v té bažině. Lépe bych to neřekl, cítil jsem to úplně stejně.

Všemu zdar!

Našim "návratům", úsilí .. a ultra... zvlášť!

12:)

PS. Termín "dětské ultra", tedy "baby ultra run" se tady velmi zalíbil. Štěpán Škorpil by měl jistě radost:).

11 komentářů:

 1. Chtěl bych poděkovat za zmínku ve významném periodiku, byť šlo pouze o odkaz na YT. Cítím se jako by mě citoval impaktovaný časopis :-). Zaujalo mě, jak ses naučil pracovat s počasím v USA - Vermont - největší horko co kdo pamatuje a teď si necháš pěkně vychladit aligátory aby neprudili na trati a před závodem se teplota zvedne, aby se dobře běželo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) diky moc, rozesmal jsi me... jako ze z meho zivota, "honba" za publikacemi a citacemi v hodne impaktovanych casopisech. LOL. Ty extremy pocasi, kdy pri mem prijezdu jsem mel na pokoji 11-13C, venku na urovni mrazu, ztuhli leguani a jesterky padali ze stromu:), dva dny potom 29C, aby se na zavod udelalo idealni pocasi, kolem 21C, zatazeno s mirnym poprchavanim. Podekuji slovy klasickeho filmu "Nekdo nahore me ma rad"... diky bohu! Bylo to nadherny, nastesti nebylo potreba skakat po aligatorech, jak jsi se me snazil naucit v instruktaznim videu.
   Diky moc, mej se fajn, at nam to beha! 12:)

   Vymazat
 2. Tak krásný zápisek!! a fotky mě jako biologa potěšily.Tedy ten začátek kdys to stihl jen tak tak:))..
  Já bych se teda krokoušů bála běžet tam sama,fakt.
  A vůbec,že to organizačně všechno sám dáváš!
  S tou bažinou Ti věřím,že máš takovej pocit,že tam všechno necháš.
  Moc pěkná medaile.
  Prostě to musela bejt nádhera.
  A běží Ti to dobře,viď.
  Sylva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dik. Musim priznat, ze v tu chvili, kdyz jsem rano nemohl najit cestu do rezervace, kdy me navigace privedla nekam uplne jinam... jsem byl chvilku vykolejenej, proc to nepriznat, malem jsem dostal srdecni zautoceni:). Do registrace 25 minut... nikde nic, zadny auta, zadnej provoz, takze mi bylo jasne, ze jsem spatne. Ulovil jsem signal, naladil lepsi mapy a spechal na start.
   Ale zase, ten pocit, kdyz to stihnes, ses na startu ... a rikas si, jo. Ses starej chlap, ale furt ten boj a to usili v tobe je... Tak ted se soustred na zavod a uzij si to na plny pecky!
   Byla to nadhera, voda byla studena, ledova... Na jedne stran2 to bylo neprijemny v ni byt dlouho, ale na druhe strane jsem si rikal, super, studenokrevne "potvory" budou bud zalezle, nebo ztuhle necinne, takze sama pozitiva a socialni jistoty:).
   Myslim, ze vetsina by byla nadsena!
   Mej se fajn, at nam to beha! 12:)

   Vymazat
 3. Škoda, že nedali aligátora na medaili. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :)... No ja jsem rad, ze nikde nebyli. Ale zase to povedomi, to me drzelo hodne pozorneho, ale podle me to nebylo vubec nebezpecne, jen to davalo pocity "strachu", asi jak kdyz se divas na nejaky horor doma na televizi:).
   Mej se fajn, at se dari! 12:)

   Vymazat
 4. Ahoj Honzo, nádhera a velká gratulace. Vypadá to, že sis s virem poradil, jako správný profík. Rozběhl si to 😉
  Dan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) ... dik, no doufejme, ze to bude pravda. Musim po navratu zase zacit vic a usilovneji behat a pobihat:).
   Mej se fajn, 12:)

   Vymazat
 5. Díky za reportáž ! Ta medaile je parádní (stejně jako zážitky) - budu si na ni chtít brzo sáhnout v nějaké hospodě (což tak ji svolat hned po p100?) zvědavá Babice

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jarko, to je vyborny napad! Nastesti uz nemusime hledat hospody bez omezeni.. P100 zdarne za nami (ja tedy jen detskou trasu, 65), takze setkavani jsem pripraven, ale jako poctivy alkoholik drzim "suchy unor", takze u me to bude nealko, ale to na spolecenskem rozmeru akce nic nemeni! Tesim se na pripadna setkani v sirsim kruhu! At nam to beha, 12:)

   Vymazat
  2. No tak super, je načase vydoodlit vhodný termín na čajový (kávový, kakaový) dýchánek v blízkosti teplého lidského slova, kurňa !

   Vymazat

Zase jsem musel zapnout kontrolu spamu.. Omluva:)...